Anasayfa Forum Özgür Efe : HDP’ye verilecek her oy Tahterevalli’nin dengesini bozacaktır.

Özgür Efe : HDP’ye verilecek her oy Tahterevalli’nin dengesini bozacaktır.

Paylaş

24 Haziran seçimlerine kısa bir zaman kaldı. Yeni seçim yasasına uygun ittifaklar kuruldu. Adaylar netleşti. Vekil listeleri de bu günlerde kesinleşir. Sosyalistler olarak aşağı yukarı her seçimi ıslık çalarak geçirsek de durumumuz vahim. Mevcut sistem içinde örgütlenmeyi kabul etmiş sosyalist partilerin hiç birisi seçime katılma hakkını kazanamıyorsa burada ciddi bir sorun var demektir. Neyse bunu gecelim.

Yapılması gereken hani çok severiz ya ‘’somut durumun Somut ‘’tahlilini işte onu yapmak lazım. Cumhur ittifakının kaybetmesi demek, Millet ittifakının kazanması demek olduğuna göre  ‘’Oy’’un rengi buna göre şekillenecektir. Anketçilerin, yorumcuların, maniple etmek isteyenlerin, toplum mühendislerinin, akil insanların, kendini etkili zannedenlerin, uzaktan akıl verenlerin, bilirkişi edasıyla ara sıra üstenci konuşanların bilmesi gereken soru şu Tahterevalli ‘de hangi taraf dengeyi bozacak?

Cevabı çok basit HDP barajı geçerse cumhur ittifakı ne kadar kaybedecekse o kadar çok kaybedecek. Bunu bilebilmek için siyaset bilimcisi olmaya herhalde gerek yok. Derin analiz ve yorumlara hiç ihtiyaç da yok. Kim ki kendini böyle tahliller yapmaya zorluyorsa bir sıkıntısı var demektir. Sosyalistler millet ittifakının sınıfsal yapısını mı incelemeli, sağcı mı ? solcu mu ? olduğunu mu tespit etmeli. Yada bu ittifaka oy vermek için solu yeniden mi tanımlamalı? Bunlara hiç gerek yok ‘’Millet ittifakı’’ tek adam rejimine karşı ortaya çıkmış bir bloktur. Hepsi bu.

HDP ye gelince HDP’nin cumhurbaşkanlığını kazanma şansı yok, İktidara gelme şansıda yok. HDP yüzde 10’la iktidarı da cumhuru da değiştirme gücüne sahip.

HDP sol bir partimi,liberal bir partimi?,Kürt partisi mi?,Emperyalizmin iş birlikçisi mi ? gibi akla ziyan sorularla desteklememek için gerekçe üretmeye zorlamak , Gizemli laflarla böbürlenerek kendini dahi kandırmaya hiç gerek yok.

HDP’ye verilecek her oy Tahterevalli’nin dengesini bozacaktır. Bu denge cumhur ittifakını tasarladıkları rejimle birlikte kaybettirecektir.

Başka ideolojin, duygu ve kinin yoksa sosyalistin oyu HDP ‘ye dir.,Demokratın Oyu HDP’ ye dir.

Çünkü HDP Ortada değildir.Oy verseniz de, vermeseniz de  Rejime muhaliftir.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here