Anasayfa Köşe Yazıları Özgür Efe :Siyaset tükendi,gerilim ve bombalar devreye girdi.

Özgür Efe :Siyaset tükendi,gerilim ve bombalar devreye girdi.

Paylaş

Hiç kimse hangi amaç  ve planı yaparsa yapsın sivillere yönelik şiddet içeren her eylem kör terördür.Toplumu tedirgin eden, gerilim politikaları çıkmaz sokaktır.Olaylar,katliamlar Senaryosu önceden bilinen filim gibi izletiliyor.

Bu ülkenin solcularının,sosyalistlerinin eline hiç bir zaman kan bulaşmamıştır.Bundan sonrada bulaşmayacaktır.Masum insanların ölmesini körükleyenlere  bin defa lanet olsun.

Siyaset tükenirse devreye devlet aklı girer.Devlet aklı siyaset üretmez.

Ortadoğudaki yanlış politikalar,yanlış hesaplar,yada farklı politik tercihlerin bedeli tüm topluma ödetiliyor.

Çatışma ve gerilim ortamını ortadan kaldıracak olan tek şey siyasettir. Bombalı eylemleri kimin yaptığının anlamı kalmamıştır.Kime hizmet ettiğine bakmak yeterlidir.

Çözüm süreci döneminde siyaset yapılıyordu.

Yapılan siyaseti eleştire bilirsiniz,beğenmeye bilirsiniz ancak sonuçta siyaset yapılıyordu.Aktörleri siyaset konuşuyordu,müzakere yapıyordu. Milliciler ve Şiddet mekanizmaları bu görüşmelere kızıyordu.Siyasetin  tıkanmasını istiyordu. Peki şimdi ne oldu,kimin arzu ettiği oldu?

Her şey ortada… daha fazla bomba daha az demokrasi dönemine giriyoruz.Yasaklar dönemine giriyoruz,açık faşist dönemini işaret eden aktörler devrede.

Yanlış hesap yanlış bakiye verir.Çıkış barışta demokraside,siyasette…

Şiddeti besleyenler insanlık düşmanıdır,umudun düşmanıdır.

Parlamento devre dışı durumundadır.Devreye hızla  girmelidir.

Fakat öyle olmuyor yönlendirmelerle demokratik siyasi zemini güçlendiren  HDP’ yi  farklı manevralarla tasfiyeye etmek istemektedirler.

Öcalan’a uygulanan tecrit, şimdide mecliste de HDP ye uygulanmak istenmektedir.

Halbuki,Öcalan,AKP,CHP,HDP. tamda siyasetin içinde çözüm üretmesi gerekirken başka bir yere savrulmaları isteniyor.MHP çizgisinde  süren AKP politikaları ile kriz siyasetin dışına çoktan çıkmış durumda.

Bu ülkenin tüm demokrasi güçleri,insandan yana olan herkes  barışı demokratik siyaseti güçlendirmesi için daha güçlü ifade etmek durumundadır.

Mevcut  ana akım medya  hafızasını kaybetmiştir.Tetikçi bir dille topluma hitap etmektedir.İpleri ve iradesi başkalaşmıştır.Adalet ve  hukuk kavramlarının içi boşalmıştır.

Arıza büyümektedir. Beğenmediğimiz Akil insanlarda arık ortalıkta yokturlar.

Tek ”AKİL” var ortada ne aklı varsa her şey odur….

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here