Özgür Efe Yazdı : Barikat tam da buraya kurulmalı.

Paylaş

Türkiye gündemi çok hızlı değişiyor. Toplumsal düşünen insanlar açısından,Sorunları daha karmaşık hale gelen bir ülkede yaşamak çok kolay değil.Değişen yada değiştirilen..! Gündemler içerisinde en önemlisi hiç kuşkusuz Kürt sorununda savaşın kazandığı boyut. Saray siyaseti sadece PKK ‘ye değil Kürt sorununun barışçıl çözümünü isteyen kim varsa herkeze savaş aşmış durumda. HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını böyle anlamak gerekiyor. CHP nin Saray siyasetine desteğinden anlaşılıyor ki devlet siyaseti ile saray siyaseti  dahada pekişmiş. AKP içindeki ayıklamaları gölgesinden huylanan diktatörlerin yarattığı siyasi güç göstergesi olarak anlamak gerekiyor.

Türkiye iç siyasetini etkileyen Suriye savaşı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan,  Mülteci sorunu ve AB ilişkilerindeki belirsizlik, Türkiye’yi uzun süre meşgul edeceğe  benziyor. Türkiye halkları açısında, mülteciler açısından içler açısı olan bu durum, saray siyaseti ve AB açısından insanlar üzerinden insafsızca, vicdansızca süren bir pazarlıktır

AKP içindeki yeniden yapılanmayı, yeni tasfiyelerinde beraberinde geleceğinin habercisi olarak okumak gerekiyor. CHP açısından yeni kavramı hiçbir işe yaramayan kavram özelliği taşıyor. Siyasi İktidar sürekli kendini ‘’yenilerken’’ CHP nin kendini sürekli daraltması ve AKP nin ürettiği siyaset içinde boğulmasını tekrar tekrar izlemekten bıktığımızı, Ana muhalefetten umut bekleyenleri umutsuzluğa çaresizce ittiğini görmek çok da hoş bir durum olmasa gerek.

Burada MHP ile ilgili çok fazla söze gerek olduğunu düşünmüyorum. Bundan sonra bu ülkede ki tüm siyasi partilerin kendi özgür iradeleriyle siyaset yapmalarının mümkün olmayacağının belgeselini izler gibi izledik. Bu filimin sonu MHP’li muhaliflerin tasfiyesi ve yeni bir siyasi partinin doğmasıyla sonuçlanma ihtimalini güçlendirdi.

Demokratik siyaset zeminlerini yok ederek ilerleyen Türkiye gündemi içerisinde, biz tekrar HDP nin ne yapması gerektiğini konuşmamız gerekiyor.Saray siyasetini tutumu açık ve  net Başkanlık sistemine giden her yol mubah.Kendine karşı engel çıkartanları yok ederek yoluna devam edeceğini defalarca  ifade etti.Bu konuda  yol almaya da devam ediyor.Bu yolun sonunda  diktatörlük, yoksulluk,baskı ve  açık faşizmin levaları var.

Barikat tam da buraya kurulmalı, HDP yi dağıtmayı planlayanlara karşı, daha büyük bir HDP, daha büyük bir barikat tam da buraya kurulmalı. Demokrasi güçlerinin direnme hattı Faşizme geçit vermeme hattıdır. HDP yi oluşturan bileşenler bu barikatta yalnız bırakılmamalıdır. Bu barikata CHP nin siyasetinden rahatsız olanlar dahil tüm sosyalist, demokrat kesimler yığınak yapmalıdır. Zor günler bizleri beklemektedir. Hiç bir gerekçe birlikte direnme hakkımızı gölge düşüremez. Saflar sıklaşıyor. Yıllar önce kurulan MC  hükumetleri (milliyetçi Cephe AP,MHP,MSP) Bugün Siyaseten tek parti  (AKP)içerisine alınarak yol almak istiyor.Böylelikle  CHP’nin de desteğiyle eşit yurttaşlık ret edilerek tek tip devlet modeli  yeniden reseflenmek isteniyor.Devletin geleneksel refleksine karşı demokratik refleks hakkımızı kullanıp kullanmamak bize kalmış.

 

.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here