Anasayfa Haber Özgür Efe yazdı : Burjuva parlamentosunun  ”namusunu korumak” devrimcilere mi kaldı?

Özgür Efe yazdı : Burjuva parlamentosunun  ”namusunu korumak” devrimcilere mi kaldı?

Paylaş

Lenin bir kurum olarak burjuva parlamentosunu “Augeas’ın ahırları”na benzetir. Yunan mitolojisinde Augeas ülkenin en büyük ahırlarına sahip olan ama onları Herkül gelene kadar hiç temizletmemiş olan kraldır. Temizlik işi, Herkül’e onu aşağılamak için verilir. Lenin burjuva parlamentosunun işte bu hiç temizlenmemiş “Augeas ahırları” kadar pis koktuğunu söylemişti zamanında .

Sosyalistlerin devrimcilerin tabiki asli olarak böyle bir ‘‘temizleme” görevi olmamakla birlikte, Emek ve demokrasi mücadelesi çok yönlü  eylem ve faaliyeti gerektiriyor.1 Kasım seçimlerine giderken siyasi iktidar kendine bağlı çalışan hukuk sistemini, bürokrasi ve kolluk güçlerini  seçimlerle ilgili  seferber etmiş durumda.O kadar çok akıl durduran ,aleni taraf durumundalarki,Ellerinden gelse oyları gasp edecekler.Hile fırsatı bulsalar yapacaklar.

Demokratik  bir ortam zaten yok .Burjuva demokrasisi anlamında bile  yok.farklı burjuva partilerine de tahammül kalmamış. HDP düşman ilan edilmiş durumda.

Tam bir abluka altında seçime gidiyoruz.Faaliyetlerinden neredeyse men edilmiş HDP’yi demekki zaman yetse  seçime sokmamak için her yola baş vuracaklarmış.

Bazen  böyle oluyor  burjuva demokrasisinin ”Namusunu” korumak devrimcilere,sosyalistlere düşebiliyor.

Bir burjuva partisinin suyu ısındımı,iktidarı kolay kolay teslim etmek istemiyor.Her türlü faşizan yol ve yönteme baş vuruyor.

E ..ne yapalım devrim yapacak durumda yoksa bari burjuva demokrasisinin sınırlarını koruyalım demek çok ta yanlış olmuyor.

Türkiyeli devrimcilerin  belkide kaderi.Kendileri maddi bir güç olamadıkları için eleştirdikleri bir siyasi partiye ,yada sosyal demokratlara destek vermek zorunda kalırlar .Bana ne sizin seçiminiz diyemezler. Demelerinin de hayatta bir karşılığı yok zaten.

İyiki HDP  siyaset sahnesine çıktıda biraz nefes aldık.

Şimdi 1 Kasımda en devrimci görev oyları çaldırmamak.

Çünkü o kadar çok pislik birikti ki …

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here