Özgür Efe Yazdı: Gelişmeler AKP’ye Müdahale ile sınırlı değildir.

Paylaş

AKP’nin olağanüstü kongreye gitme kararının ardından, Türkiye’de siyaset yeniden hareketlendi. Nasıl oluyor da tek başına iktidar olan partide iç sorunlar ortaya çıkıyor? AKP genel kurulunda oy birliği ile seçilen genel başkana tamam işin bitti deniyor? Ve itiraz etmeden çekip gitme hazırlığı başlıyor. Sağ partilerde bu işler hep böyle olur. Parti içi demokrasi sadece göstermeliktir. Bu sürecin sonucu şimdiden belli olan senaryo ile tamamlanacağı açıktır. Sadece AKP ‘de açığa çıkması zor olan muhalif enerjiyi biriktirir.

Bu enerjinin açığa çıkmasını sağlayacak Muhalefet var mı?Çok net hayır yok.

CHP nin bu ülkede siyasi varlığı ve etkisi neredeyse yok. Kendini yenileyememiş, yanlış politikalarla her hamlesi tartışmalı olan, CHP sosyal demokrat bir parti olma fırsatını sürekli kaybediyor.

Bu durum sarayın elini kolaylaştıran bir faktör haline gelmiştir. Ciddi bir Anamuhalefet partisi iktidar partisini sarsar, Böyle bir durum maalesef yok.

Sarayın daha önceden müdahale ettiği ,MHP için şimdiden söylenebilir ki artık tek parça olması çok zor. Geriye HDP kalıyor ki o da sekiz hazirandan sonra devletin ablukasını kıracak bir siyaset üretemedi. Savaşın derinleştiği dönemlerde daralan demokratik siyaset zemini HDP’nin elini kolunu adeta bağladı.

Sarayın HDP‘nin dokunulmazlıklarını kaldırıp siyasi gerilimi başka bir boyuta taşımak istemesi artık aleni olarak biliniyor. Başkanlık sistemini kurumsallaştıracak anayasa ulaşmak için her yol mubah hale gelmiştir.

Parlamento dışı muhalefette pek iç açıcı değil. Ortak miting ve gösterilerde hala biri, birinin kortejlerini sayarak kendi iç dünyasında mutluluğu arıyor. Toplumsal değişimin önünü açacak devrimci bir duruma öncülük yeteneği pek gözükmüyor.

Türkiye’nin siyasi haritasını değiştirecek bir iklimin olmadığı bu günlerden geçerken, olması muhtemel gelişmelerde tahmin edilirken, bize düşen önemli bir görev ortada duruyor. 7 Haziran öncesinde oluşan HDP den daha büyük bir buluşma zeminin hızla yaratmak.Kürtlerle devlet arasında alışıla gelmiş bir savaşı sadece izleyen, olmaktan çıkmak gerekmektedir. Burada söylemek istediğim sadece barış siyasetine sıkışmış bir programla yola devam etmenin eksik olduğudur. Kirli savaştan beslenerek iktidarda uzun süre kalınamayacağını da bilerek, mücadeleyi daha bütünlüklü hale getirmek gerekiyor.

CHP ‘nin  geniş sosyal demokrat kitleyi etkisiz hale getirdiğini biliyoruz. Hızla bu kitlelerle buluşarak mücadeleyi büyütmek zorundayız.

Saray çok sıkışmış gözüküyor ki AKP ye müdahale etti.AKP ‘ye müdahale ile sınırlı kalmayacak olan bu süreç siyasi linçlerle devam edecektir.Türkiye Açık faşizm koşullarını yaşayacağı yeni bir dönem için yeniden resetlenmiş durumda.

Bize düşen görev bu sürecin uzamasını engelleyen politikaları üretmektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here