Anasayfa Köşe Yazıları Özgür Efe yazdı:Suyun Bulanık Tarafı

Özgür Efe yazdı:Suyun Bulanık Tarafı

Paylaş

Doksanlı yıllara geri dönülür mü?  Hemen söyleyeyim hayır dönülemez.Doksanlı yıllarda, Ortadoğu’da her şey  başka, devlet başka, dünya dengeleri başka, Benzeşimi katliam ve kaos üzerinden kurarsak bizi yanıltabilir.Suriye böyle değildi, Sovyetler yeni çatırdamıştı. Saddam sağdı. Demokratik muhalefet iki yakasını toplayacak durumda değildi.  Şu andaki iktidarda rejimin ‘’muhalefeti’’ durumunda idi.90 yıllar 17 bin faili meçhul cinayete imza attı. O dönemi devletin çocuğu Mehmet çok iyi bilir…

Asit kuyuları……Dışkı yedirmeler….Taciz,Tecavüz…..Köy boşaltmalar..

Şimdi ise Suriye iç savaşı Ortadoğu’nun geleceğiyle ilgili pazarlık masasında.Kürtler Suriye de sağlam durumda.Türkiye ‘nin benzi solmuşta olsa, sınırda komşu PYD .Rusya hep devrede idi, şimdi müdahalede.Paravan İŞİD Pazarlıkçıların tetikçisi durumuna geldi.Küresel şirketler Irak’ı talan etti. Arap baharının içinde demokrasi dışında her şey var.Türkiye’de Barışmama üzerine yapılmış sarayın hükumeti var.Sokağa çıkma yasakları , infazlar,Tutuklama ve gözaltılar.

Canlı kalkanlar canlar ölmesin diye direnirken. Canlı bombalar himayeli dolaşıyor.

Bugün doksanlarda olmayan parti HDP var.

HDP bir seçim partisi değildir.

HDP özlenen Türkiye’dir.Barış partisidir.

Demokrasi partisidir.

HDP Savaşa karşı mecliste canlı kalkandır.

HDP nin düşmanı çoktur.

Barışa karşı refleks devletin refleksidir. AKP ve Erdoğan işin görünen yüzüdür.Davut’un ağzından kaçırdığı sanılan ‘ Beyaz Toros Araba’’  devletin şifresidir.Bu dönemde hiç kimse ağzından bir şey kaçırmıyor. Beyaz Toros arabayı sokaklara  sürenler söyletiyor.Beyaz Torosların, siyah Rangerler’ e dönüşmesi Küresel kapitalist şirketlerin fedailerine  bir jesti olarak düşünmek yeterlidir.

Doksanlı yılların ‘’devlet aklı’’ ile uzlaşanlar unutmamalı ki Ortadoğu’da gelişmeler şimdilik Kürtlerin lehine. Yeni tasarlanan Ortadoğu’da 90 lı yılların T.C devletine yer yok .Satranç hamleleri kimi mat eder? Biz bekleyemeyiz, seyirci olamayız.Sosyalistlere, Alevilere, Kürt’lere, devrimcilere ayrımcılığa uğrayanlara düşen görev satrancı izlemek değil.Dengeye göre taraf olmak hiç değil.Şimdilik  Elimizde sağlam bir kale ‘’HDP’’ var. Ona sahip çıkmak ve çubuğu lehimize bükmektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here