Anasayfa Forum Özgür Gündem Davası Başlıyor

Özgür Gündem Davası Başlıyor

Paylaş

Sabah 09.15’te, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davada Erdoğan ve Alpay’ın yanı sıra, İnan Kızılkaya, Zana Kaya, Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu, Kemal Sancılı ve Bilge Aykut da yargılanıyor.

ASlı Erdoğan duruşma öncesi bir mesaj yayımlayarak “Bu çukurdan çıkabilirsek sizin sayenizde olacak” dedi.

“Bu çukurdan çıkabilirsek sayenizde olacak”

Aslı Erdoğan’ın açıklaması şu şekilde:

“29 Aralık’ta mahkememiz var. Hayatımda ilk defa mahkemeye çıkıyorum ve dört kelimeden ötürü ağırlaştırılmış müebbetle yargılanıyorum.

“Bugüne dek süregelen hukuksuzluğun sonlanacağına dair çok küçük de olsa bir umudum var ama herkesin bildiği gibi, bu bir ‘siyasi süreç’ davası, bir cadı yakma ayini… Gene de insan umut etmeden duramıyor.

“Bugüne dek destek veren, dayanışma içinde olan herkese çok selamlar, sevgiler, bir kez daha teşekkürler. Bu çukurdan çıkabilirsek sayenizde olacak.”

Özgür Gündem davası

TIKLAYIN – ÖZGÜR GÜNDEM İDDİANAMESİ KABUL EDİLDİ

Dokuz sanıklı davanın tutukluları Erdoğan, Alpay, Kızılkaya ve Kaya.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Özgür Gündem gazetesinin kapatılıp, polislerce basılmasının ardından gazetenin yetkilileri hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Erdoğan 17 Ağustos’ta evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmış, 19 Ağustos’ta tutuklanmıştı.

Özgür Gündem baskınında gözaltına alınan Kızılkaya ve Kaya 22 Ağustos’ta, Alpay ise gazetenin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası nedeniyle hakkında açılan soruşturma kapsamında ifade vermeye gittiği 31 Ağustos tarihinde tutuklanmıştı.

Davanın iddianamesi 23 Kasım’da kabul edilmişti. Aynı gün Aylap ve Erdoğan TCK 302’den tahliye edilmiş, ancak tutukluluğun devamına ilişkin yazılı karar olmamasına rağmen TCK 314 suçundan tahliye edilmedikleri için serbest bırakılmamıştı.

Kızılkaya ise Özgür Gündem’in Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasın açılan tüm davalarda da sanık.

İddianamede tüm sanıklar için Türk Ceza Kanunu’nun (TCK)  “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” başlıklı 302/1, “ “Silahlı örgüt” başlıklı 314/2, ”Suç işleme amacıyla örgüt kurma” başlıklı 220/1,2,8, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) örgüt propagandasını düzenleyen maddelerinden ceza hapis cezası isteniyor. (EA)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here