Anasayfa Haber Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerini okuduğu gerekçesiyle Zonguldak- Devrek Açık Cezaevi’ne...

Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerini okuduğu gerekçesiyle Zonguldak- Devrek Açık Cezaevi’ne sürgün edildi.

Paylaş

Kaldığı Maltepe Açık Cezaevi’nde tutulan Salih Atmaca isimli hükümlü, Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerini okuduğu gerekçesiyle Zonguldak Devrek Açık Cezaevi’ne sürgün edildi. Sürgüne tepki gösteren Atmaca’nın eşi Gülizar Atmaca, eşinin gazete okuduğu için sürgün edilmesini “adaletsizlik” olarak değerlendirdi.
680x680nc-v-29-03-15ercis-surgun-tutsak-guliar-atmaca2
Maltepe Açık Cezaevi’nde tutulan Mehmet Salih Atmaca (60), Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerini okuduğu için defalarca maruz kaldığı baskıların ardından Zonguldak Devrek Açık Cezaevi’ne sürgün edildi. Atmaca’nın eşi Gülizar Atmaca, Kürtlerin halen çifte standarda maruz kaldığını belirterek, “Bir ülkede 60 yaşındaki bir insan gazete okuduğu için sürgün ediliyor ise o ülkede adaletten söz edilmez” sözleriyle duruma tepki gösterdi.

‘Mahkumlar baskı altında’

Eşinin daha önce Üsküdar Paşakapı Cezaevi’nde kaldığı dönemde de Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerini okuduğu için hakkında soruşturma başlatıldığını aktaran Atmaca, yaşanan baskıya rağmen eşinin gazetesini okumaktan vazgeçmediğini belirtti. Atmaca, eşinin kendisine yaşatılan baskıları şöyle aktardı: “Cezaevinde gazetenin girmesine yönelik herhangi bir sorun yok. Fakat bu gazeteyi okuyan mahkumlar sürekli baskı altında tutuluyor ve haksız uygulamalara maruz bırakılıyor. Baskılara direnen mahkumlar hakkında çeşitli suçlar bahane gösterilerek soruşturma başlatılıyor.”

‘Bu çifte standarttır’

Cezaevlerinde Zaman, Yeni Şafak, Vakit gibi gazeteleri okuyanlara yönelik hiçbir uygulamanın olmadığını ifade eden Atmaca, özellikle Kürtlerin kendi gerçeklerini ve anadilini yansıtan gazetelerin okunmasına yönelik yapılan baskı ve uygulamaların çifte standart olduğunu dile getiren Atmaca, “Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkıp televizyonlarda ‘Kürt sorunu yok’ diyor. Ben buradan Sayın Erdoğan’a seslenmek istiyorum. Madem Kürt sorunu yok peki bu yasaklar ve sürgünler neyin nesidir?” diye sordu.

‘Bu günden sonra ne edeceğim’

Atmaca, rahatsızlığı nedeni ile İstanbul’da tedavi gördüğü sürece eşi ile görüşebildiğini ancak eşinin Zonguldak’a sürgün edilmesiyle aralarındaki iletişimin koptuğunu dile getirerek, “Ben Zonguldak’a nasıl gideceğim. Ne maddi durumum var ne de gidecek imkanım. Eşimi sürgün edenler eşimle birlikte beni de cezalandırdı. Bu yapılanlar hiçbir hak ve hukuka sığmaz” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here