Anasayfa Haber Özgürlükçü sol :Dünyanın neresinde olursa olsun Polis insan öldürüyorsa isyan haktır.Baltimore kentin’de...

Özgürlükçü sol :Dünyanın neresinde olursa olsun Polis insan öldürüyorsa isyan haktır.Baltimore kentin’de direnen siyahları selamlıyoruz

Paylaş

Amerika’nın kuzeydoğusundaki Baltimore kentinde, polis nezaretinde öldürülen  siyah gencin cenazesindenki  öfke isyana dönüştü.

ABD Maryland eyaleti Valisi Larry Hogan, Bütün devletlerin,faşist yöntem olarak başvurdukları yöntemi devreye koydu. Baltimore’da olağanüstü hal ilan etti.Hiç bir zaman akıllarına Karakolda cinayeti işleyen polislerini sorgulamak,onlardan hesap sormak gelmedi.,Aksine  bütün devletlerin yaptığı gibi  polislerini savunmakla işe başladı. Neredeyse  ortalama ayda bir  siyah gencin öldürüldüğü ülkede kim bilir hangi ayrımcılık yöntemleri uygulanmaktadır.Kentin en yoksul insanları, bir taraftan ucuz emek olarak kullanılırken diğer taraftan dışlanmaları,şehrin en pis işlerini yapmak zorunda kalmaları, neo liberal ekonomik programın acımasız sonucudur. Neo liberal sistemin neo faşist eyaletinin yönetimleri şimdi halka yoksullara saldırmaktadır. Sözde demokrasini beşiği diye gösterilen ABD de tüm dünyaya servis edilen görüntülerle siyah gençlerin nasıl cani olduklarını  güya ima ediyorlar.

DB8DC64C-C811-4F93-BD28-96879289725E_cx0_cy2_cw0_mw1024_s_n_r1

1Mayıs’ın yaklaştığı şu günlerde  direnme hakkının dünyanın her yerinde meşru ve haklı olduğunu dayanışmamızla göstermek zorundayız.

Baltimore Emniyeti, gençlerin attığı taş, tuğla, şişe ve diğer nesnelerin 15 polisin yaralanmasına yol açtığını bildirdi. Televizyon görüntülerinde bir devriye aracıyla birlikte diğer bazı araçların ateşe verildiği, bazı grupların dükkanlara girerek yağma olaylarına karıştığı haberleri aktarılırken, Direnişçilerle ilgili hiç bir bilgi verilmektedir.Kaç kişi göz altına alındı,kaç kişi yaralandı.  evet kötülere karşı polislerin kavgası gibi anlatılıyor.

Biz biliyoruz ki kötü olan sizin pis kapitalist düzeninizdir. Faşist devlet yapınızın ürettiği şiddet ortaya çıkmıştır.Sahte burjuva demokrasi söylemlerinin yaldızları dökülüyor.

Başkan Barack Obama, federal hükümetin ayaklanmaya müdahale edeceğini bildirdi. Baltimore karıştığı sıralarda görevine yeni başlayan Amerika Adalet Bakanı Loretta Lynch, Başkan Obama’yla bir araya gelerek kentteki durumu görüştü.

Ne kadar komik değilmi ? siyah lider birden ”beyazlaşıyor” Dünyanın her yerinde olduğu gibi.

Gray’in gözaltında öldürülmesi, son dönemde Amerika’da polisin başta siyahlar olmak üzere azınlık gruplara muamelesine yönelik tartışmaları ve zaman zaman şiddet olaylarına varan protesto eylemlerini izliyor. Son aylarda Amerika, beyaz polisler tarafından gözaltına alınırken silahla öldürülen ya da boğuşma sırasında hayatını kaybeden siyahların trajedilerine tanık oldu. Olayların çoğu telefon kameralarına kaydedildiği için hızlı bir şekilde kamuoyuna ulaşıyor.

Tüm devrimci demokratları, ayrımcılığa karşı çıkanların,yoksulların ,dışlanmışların ,yanında ,yani sınıfın yanında,siyahın yanında,ötekinin yanında yer almaya  direnme haklarının meşru olduğunu anlatmaya çağırıyoruz.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here