Anasayfa Haber Özgürlükçü Sol: Sabırlı,kararlı ve sağlam durmalıyız.

Özgürlükçü Sol: Sabırlı,kararlı ve sağlam durmalıyız.

Paylaş

Özgürlükçü Sol:Seçimler yaklaştıkça HDP ye yapılan saldırılar sıklaştırılıyor. Adana,Mersin ,Bitlis, Erzurum son olarakda Diyarbakır’da yapılan bombalı saldırılarla yeni bir boyut kazandırılmak isteniyor.

7 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala yapılan bu saldırılar rastgele olamaz, programlı ve tek merkezden yönetildiği açıktır.

HDP ‘nin yükselişi siyasi iktidarı daha da saldırgan hale getiriyor. Erdoğan ve Davutoğlu’nun konuşmalarında hedef ağırlıkla HDP’dir.

Tarih boyuca iktidarlarını kaybetmek istemeyenlerin entrikalara başvurdukları bilinmektedir.

Toplumda yaratmak istedikleri algı tedirginliktir. Kürtlerin kendi bölgelerinin dışında siyaset yapmalarına izin vermek istememeleridir. Oyun güzeldi;  Kürtler bölge sınırları içinde kimlik .mücadelesi verecekler ,’’Barış süreci ‘’ al kimliğimi ver kimliğimi  ‘’piyesiyle’’ devam edecekti Meselenin bir demokrasi meselesi olduğunun üzerinde durulmayacaktı. Dolmabahçe de okunan metin bir demokratikleşmeyi ifade eden başlıklardan oluşuyordu. Cumhur durumu fark etti , öncesinde bütün bilgilere sahip olmasına karşın inkar etti.  Ya siz ‘kimlik’ değil demokrasi istiyorsunuz diyerek,  gücünün yetemeyeceği gidişata dur demek istedi. Durum bundan ibarettir. Saldırganlığın sebebi de budur.

Zaten HDP nin  parti olarak seçime girmesi, Kürt özgürlük hareketine milliyetçi söylemlerle saldıran tüm çevreleri, başta AKP olmak üzere tedirgin etmiştir.

İktidarı elinde bulunduranlar bu tedirginliklerini şiddete dönüştürmekten çekinmeyeceklerini son saldırılarla bir kez daha  ilan etmiş bulunuyorlar. Ağrı olaylarında ortaya çıkan bu gerçeklik hızlı ve planlı devam ediyor.

7 Haziran öncesi ortaya daha yoğun ve daha büyük saldırılar tezgâhlanması mümkündür.

Devrimci, Demokrat, Sosyal Demokrat, sosyalist, dürüst namuslu bütün yurttaşların demokrasi dışı bu saldırganlığa karşı son derece duyarlı olmaları, asla oyuna gelmemeleri gerekmektedir. Bizim tedirginliğe, şiddete, karşı saldırıya ihtiyacımız yoktur.

Zaten saldırganlar karşı saldırı beklemek üzere pusuda beklemektedirler. Kaos ortamı yaratmaya ihtiyacı olanların arzularına hizmet edecek her türlü eylemden uzak durmak bugün için en büyük devrimci eylemdir. Bugün itibarı ile sandıklara daha fazla odaklanmamız gerekmektedir. Oyların güvenliği şimdi daha çok önem taşıyor. Her yönteme baş vurması muhtemel olan bir siyasi iktidarla karşı karşıya olduğumuz unutulmamalıdır. Gergin siyasi ortam hırsızların işine gelen ortamdır.

Bizleri yalnız sananlar, kalabalıklarımızı görsün yeter. Bizi suskun sananlar, çığlıklarımızı duysunlar yeter. Bizi uslu sananlar, öfkemizi bilsinler yeter. Bizi korkak sananlar, cesaretimizi görsünler yeter.

*18 mayısta yapılan açıklama güncellenmiştir.

Özgürlükçü Sol

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here