Anasayfa Haber Özgürlükçü Sol’un Cumhurbaşkanına Net Notu: Göçmen Ermeni emekçileri tehdit edemezsin.

Özgürlükçü Sol’un Cumhurbaşkanına Net Notu: Göçmen Ermeni emekçileri tehdit edemezsin.

Paylaş

Özgürlükçü sol :Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Ülkemizde vatandaş olmayan ve olan 100 bin Ermeni var. Acaba onlarda kaç tane var? Bizim ülkemizdeki Ermenilere karşı ters ve olumsuz bir tavrımız oldu mu? Sözlerine  Net notu:

Cumhurbaşkanının Türkiye’de çalışmakta olan Ermeni göçmenlerle ilgili yaptığı açıklamaları dehşetle izliyoruz. söylenenlerin makul karşılanabilir ve kabul edilebilir yanı yoktur.
Ülkenin geçmişte yaşanan tek tipleştirme operasyonlarının travmasından halen kurtulamadığı,  Mübadele, Varlık Vergisi ve 6-7 Eylül olaylarının toplumsal vicdanımızda açtığı yaraların hala onarılamadığınını biliyoruz. Türkiye’de çalışmakta olan 100 bin göçmen Ermeni’nin sınır dışı edilme tehdidinin siyasi ve insani açıdan kabul edilemez.
Erdoğanın yaptığı bu açıklamalar İttihat Terakki zihniyetinin yeni bir görünümüdür. Bu zihniyet ise kucaklamaya, içermeye değil, dışlamaya ve imhaya dayalı bir zihniyettir.

Uluslararası ilişkilerde, egemenler arası çıkar oyunlarında halklar, sıradan insanlar ve emekçiler her zaman ‘malzeme’ olarak kullanılmak istenmiştir. Ülkenin tarihi bu zihniyetin yol açtığı acıların tarihidir. Ekmeklerini kazanmak ve insanca yaşamaktan başka bir amacı olmayan emekçilerin bir koz olarak görülmesi faşizan bir zihniyetin ürünüdür. Bu yaklaşım halklarımıza yabancı değildir. Özellikle Avrupa’da göçmen işçi olarak yaşamını sürdüren yurttaşlarımız, Avrupalı ırkçı ve faşist politikacıların sık sık dile getirdikleri sınır dışı edilme tehditlerinin acısını yakından bilmektedir.

Üstelik Cumhurbaşkanının meseleyi yaşanmakta olan işsizlikliğin arttığı bir dönemde söylemesi, göçmen işçileri bu ülkenin işsizlerinin haklarını gasp eden insanlar olarak algılanır.Bu açıklama  Yabancı düşmanlığını kışkırttığı için de bir insanlık suçu niteliğindedir. Cumhurbaşkanı bu emekçilerin kayıt dışı olduğunu söylemektedir. Cumhurbaşkanının kayıt dışı istihdamı fark etmesi için Ermeni meselesinin gündeme gelmesi mi gerekmektedir? Bu ülkede halen kayıt dışı çalışan milyonlarca emekçi yaşamaktadır.

Uluslararası ilişkilerde yaşanan sorunlar Türkiye’nin çözmekle yükümlü olduğu sorunlardır. Bu sorunların çözümünde halkların ve emekçilerin ‘malzeme’ yapılması kabul edilemez.Özgürlükçü Sol

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here