Anasayfa Haber Pamuk: Tahir Elçi’nin öldürülmesi entelektüel sınıfa da bir saldırıdır

Pamuk: Tahir Elçi’nin öldürülmesi entelektüel sınıfa da bir saldırıdır

Paylaş
İtalya’da son kitabının tanıtımını yapan Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, gazeteciler Can dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına ilişkin “Çok kızgın ve üzgünüm” dedi. Pamuk, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine de “korkunç bir eylem” diyerek tepki gösterdi.

Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk, son kitabı “Kafamda Bir Tuhaflık Var” kitabının tanıtımı için İtalya’daydı.

Pamuk, burada yaptığı konuşmasında Türkiye gündemine değindi ve yaşanan olayları “korkunç” olarak nitelendirdi.

“Politikacılarımız daha da toleranssızlar, özellikle gazetecilere karşı tehditkârlar” ifadelerini kullanan ünlü yazar, “Gazeteciler dayak yiyor, hapse atılıyor, öldürülüyorlar. Baş muhalif gazetenin genel yayın yönetmeni, yakın arkadaşım hapse atıldı. Ne söyleyebilirim ki? Çok kızgın ve üzgünüm” diye konuştu.

‘Elçi’nin öldürülmesi korkunç’

İl Mattino gazetesine özel açıklamalar da yapan Pamuk, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine yönelik tepkisini ise, “Korkunç bir eylemdir, çünkü barışçıl bir adama, Kürt meselesinin seçkin bir temsilcisine karşı işlendi ve aynı zamanda entelektüel sınıfa bir saldırıdır” sözleriyle dile getirdi.

Geçmişte de bu tür cinayetlere tanık olduklarını ve bunların faillerinin bulunamadığını anlatan yazar, “Bunlar kesin bir politik stratejinin parçasıydı ve ne yazık ki o dönemlere dönüyor olduğumuz hissine sahibim, tam da Kürt azınlıkla barış girişiminin iflas ettiği zamanda” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here