Anasayfa Haber Paris’de kanlı IŞİD saldırısı, katledilenlerin sayısı 140 ‘dan fazla

Paris’de kanlı IŞİD saldırısı, katledilenlerin sayısı 140 ‘dan fazla

Paylaş

Fransa’nın başkenti Paris’te bir restoran ve sanat merkezinde iki ayrı silahlı saldırı gerçekleştirildi. Bataclan konser salonunda gerçekleşen saldırıda en az 100 kişinin rehin alındığı belirtiliyor.

Olağanüstü hal ilan edilen Fransa’da sınırlar kapatıldı. Ülkedeki güvenlik güçlerinin izinleri iptal edilirken, sınırlarda İslami terör operasyonu başlatıldığı duyuruldu. Paris polisi, vatandaşları evlerinde kalmaları için uyardı.

Paris’te bulunan BBC muhabiri Katya Adler, Paris saldırganlarının hala serbest olduğunu ve yakalanan kimsenin olmadığını aktardı. Adler, 200 askerin saldırıların gerçekleştiği 10. ve 11. caddelere gönderildiğini söyledi.

 

BFMTV, saldırılarda en az 140 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı. BFMTV, kentte en az 6 ayrı silahlı saldırı gerçekleştiğini ve 3 de patlama olduğunu aktardı. Fransız medyası ise polis kaynaklarından aldığı bilgiye ölü sayısının 42 olduğunu duyurdu.

Republic meydanında da silahlı çatışmaların yaşandığı aktarıldı. Fransa Milli Takımı’nın kaldığı otel için de saldırı ihbarı geldiği ve futbolcuların tahliye edildiği açıklandı.

Fransa-Almanya milli maçının oynandığı Stade de France’ın D kapısına el bombasılı saldırı gerçekleşti. Fransa CumhurbaşkanıFrançois Hollande, saldırı sonrasında stadı terk ederken; karşılaşmayı izleyen seyircilerin ise güvenlik nedeniyle stat dışına çıkışına izin verilmedi.

Saldırıları IŞİD’in düzenlemiş olabileceği ihtimali üzerinde durulsa da, saldırıları henüz üstlenen olmadı. Bataclan konser salonundaki görgü tanıkları, saldırganların Suriye’den bahsettiklerini aktardı.

Associated Press’in haberine gore, 10. Cadde üzerindeki bir restorana düzenlenen saldırıda 18 kişi hayatını kaybetti. 

CNN’e konuşan polis memuru 3 ayrı saldırı olduğunu ve saldırganların AK-47 otomatik silahlar kullandıklarını söyledi.

Polis, konser salonunun çevresinde önlem aldı

Polis, konser salonunun çevresinde önlem aldı

Bataclan konser salonundaki saldırıda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği, 100’ün üzerinde de kişinin rehin tutulduğu aktarıldı. Bataclan salonu, Charlie Hebdo’nun yeni taşındığı binanın hemen arkasında bulunuyor.

Fransız gazeteci Erwan Desplanques, Bataclan konser salonundan kaçan bir arkadaşının içeride 5 ya da 6 saldırgan olduğunu ve saldırganların Suriye’den bahsettiklerini söylediğini aktardı. 

Saldırı esnasında Kaliforniyalı death metal grubu Eagles’ın konser verdiği, grup üyelerinin rehin olup olmadığının bilinmediği belirtildi.

BBC’de yer alan habere göre, 11. Cadde üzerindeki Kamboçya restoranındaki saldırıda en az 18 kişi hayatını kaybetti ya da ağır şekilde yaralandı. Liberation muhabiri, Bataclan Sanat Merkezi’nin yakınlarında da silah sesleri duyurulduğunu söyledi. Bir görgü tanığı, 100’ün üzerinde silah sesi duyulduğunu aktardı. Olay yerine ulaşan polis, bölgeyi güvenlik çemberi içine aldı. Aynı görgü tanığı, saldırganın kaçtığını iddia etti. Restoranın yakınlarındaki bir barda oturan Emilioi Macchio, kurşun seslerinin havai fişeği andırdığını söyledi. 

Almanya-Fransa maçının oynandığı Stade de France yakınlarındaki patlama da yetkililer tarafından teyit edilirken, olayların birbirleriyle bağlantılı olup olmadığı konusunda bir açıklama yapılmadı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın staddaki maçı izlediği ve patlama haberinin ardından tahliye edildiği aktarıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here