Paris’te öğrenciler sokaklara döküldü, barikatlar kuruldu

Paylaş

Fransa hükümetinin bugün parlamentodan geçirdiği Yeni Çalışma Yasası’na karşı eylemler sokak çatışmalarına dönüştü. Üniversite ve lise öğrencileri sokaklarda barikatlar kurdu, polisle çatıştı.

Pariste öğrenciler sokaklara döküldü, barikatlar kuruldu

PARİS- Fransa Parlamentosu’nun çalışma sürelerini uzatan ve işten atmaları kolaylaştıran Yeni Çalışma Yasası’nı onaylanması sokak protestoları ile karşılandı. Öğrenciler Paris sokaklarında barikatlar kurdu.

Günlerdir protesto eylemleri gerçekleştiren üniversite öğrencileri, Paris’teki Saint Denis Üniversitesi’nde kapıları barikatlar ile kapattı. Eyleme üniversitenin öğrencilerinin yüzde 70’i katıldı. Diğer üniversitelerde rektörlükler blokaj eylemleri yapılmaması için okulları kapatırken, çok sayıda lisede de öğrenciler işgal eylemlerine başladı.

Paris’in çok sayıda lisesinde öğrenciler polisin sert saldırılarına maruz kaldı. Strassburg, Toulouse, Rennes ve Marseille gibi kentlerde binlerce öğrenci sokaklara döküldü. Nantes’ta 8 bini aşkın gencin katıldığı eyleme polis saldırırken, çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Çatışmalar esnasında bazı öğrenciler araçları ateşe verdi.

ÖĞRENCİLER TOPLANDI, MÜCADELE KARARI ALDI
Fransa’nın 60 üniversitesinden öğrenci temsilcilerinin yer aldığı Ulusal Öğrenci Koordinasyonu, Çalışma Bakanı El Khomri’nin adıyla anılan Yeni Çalışma Yasası’nın derhal geri çekilmesi için mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu. Koordinasyon, hükümete geri adım attırmak için öğrencilere, sendikaların 31 Mart günü için aldığı genel grev çağrısını katılmaya davet etti

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here