Anasayfa Haber Patriyarkaya başkaldırı ‘Pembe Çete’ belgeselleşti

Patriyarkaya başkaldırı ‘Pembe Çete’ belgeselleşti

Paylaş
Patriyarkaya başkaldırı 'Pembe Çete' belgeselleşti,patriyarkaya,başkaldırı,'pembe,çete',belgeselleşti

 

Toplu tecavüzlerle anılan ve kadınları için en güvensiz 10 ülke arasında gösterilen Hindistan’da kadınların öz savunmalarını geliştirmek için oluşturduğu Pembe Sopalı Kadınlar Çetesi belgesel filme çekildi.

Gulabi Çetesi, 2006 yılında Hindistan’nın kuzeyindeki aşırı erkek egemen yapısıyla tanınan Banda bölgesinde, Sampat Pal Devi tarafından kurulan feminist Hintli bir kadın grubun adı. Kadınlar, pembe Hint elbisesi (sari) giymeleri, bambu sopa kullanmaları ve toplumdaki baskıcı eşlere, babalara ve erkeklere başkaldırmaları ile biliniyor. Kurucusu Sampat; “Biz bilindik anlamda bir çete değiliz, biz bir adalet çetesiyiz” diyor. Gulabi Çetesi “Biz Ateşiz” ismiyle belgesel filme çekildi. Biz Ateşiz, filmi Gulabi Çetesi’ni anlatan, yönetmeni Orlando Von Einsiedel olan kısa bir belgesel. Belgesel, Champa isimli dul bir kadının Gulabi kız kardeşliğine katılmasını ve kadın hakları için savaşmasını konu alıyor. Gulabi Çetesi sokaklarda devriye gezerken, “Kız kardeşlerimize saygı kazandırmak için, Gulabi çetesi sizinle! Gulabi çetesi Çok yaşa! Biz Hintli kadınlar sadece kadın değiliz, Biz Ateşiz!’ diye slogan atar.

El Cezire’nin ‘İnsanın Hikayesini Dinlemek’ kampanyası için çekilmiş kamera görüntülerinden derlenen ‘Biz Ateşiz‘i  http://vimeo.com/113596019 adresinden izlenebilir.JINHA

(fk/mg)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here