Anasayfa Haber Pervin Buldan 8 Mart İstanbul Mitingin de : ”Kadınlardan korkun” … ”Şiddete...

Pervin Buldan 8 Mart İstanbul Mitingin de : ”Kadınlardan korkun” … ”Şiddete karşı sokaklarda olacağız’..

Paylaş

İstanbul 8 Mart Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen binlerce kadın, şiddete karşı isyanı büyüttü. Mitingde yaptığı konuşmada Öcalan’ın kadınlara gönderdiği 8 Mart mesajını hatırlatan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, “Sayın Öcalan müzakere masasında, ‘Kadını katleden bir ülkede bu devlete üye olmam’ diyor. Bizler buradan bir kez daha müzakere sürecinde onunla birlikte olduğumuzu haykırıyoruz” dedi. Kadınlara birlikte mücadele çağrısı da yapan Buldan, “Kadınlar el ele vereceğiz bu sistemi değiştireceğiz” dedi.

Aralarında KJA, SKM, HDP Kadın Meclisleri, SDP’li kadınlar,YSGP li kadınlar, Yeni Demokrat Kadın, Emekçi Kadınlar gibi birçok kadın örgütünün bileşeni bulunduğu İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde bir araya gelen binlerce kadın, “Biji Berxwedana YPJ”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları eşliğinde Kadıköy İskele Meydanı’na yürüdü. Kimliklerinin yok sayılmasına, emeklerinin sömürülmesine, erkek devlet şiddetine karşı “İsyanımızı büyütüyoruz” diyerek yürüyen kadınlar mitingin yapıldığı alana zılgıtlar eşliğinde giriş yaptı.
680x680nc-ist-08-03-15-kadinlar-8mart-miting13
Miting, devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınlar için yapılan saygı duruşunun ardından başladı. İstanbul 8 Mart Kadın Platformu adına Türkçe ve Kürtçe olarak yapılan ortak basın metnini Zeynep Derya okudu. Erkek şiddetinin her geçen gün arttığı Türkiye’de, şiddete karşı kadın isyanının her geçen gün büyüdüğünü belirten Derya, “İsyanımız büyüyor” diyerek, Ortadoğu’da yükselen kadın mücadelesine vurgu yaptı. AKP hükümetinin kadına yönelik ikiyüzlü tavrının devam ettiğini belirten Derya, AKP’nin her fırsatta sarf ettiği, “kadınla erkeğin eşit olmadığına” dair sözleriyle evde, sokakta, iş yerinde, okulda, yaşamın her alanında kadına yönelik şiddeti yeniden ürettiğine dikkat çekti. İktidarın, kendi çizdiği sınırların içine girmeyi reddeden kadınları açıkça hedef gösterdiğini belirten Derya, erkek devlet şiddetinin yargı sistemi içinde de katmerleşerek devam ettiğine vurgu yaptı.

DAİŞ çetelerinin Rojava ve Şengal’de kadına yönelik saldırılarını hatırlatan Derya, Kobanê’de kadın öncülüğünde elde edilen zafer ile tüm Kürdistan’da erkek ve devlet şiddetine karşı geliştirilen kadın öz savunmasının, kadın mücadelesine güç kattığını ifade etti.

‘365 gün 8 Mart olmalı’

Ardından HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan konuştu. Alanda bulunan kadınları Türkçe ve Kürtçe selamlayan Buldan, kadınların 8 Mart’ını kutladı. Kadınlara PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Kürdistanlı kadınların selamlarını da ileten Buldan, “Kadınlar sadece 8 Mart’ta değil her gün, 365 gün kadınlar alanlarda, meydanlarda olmalı, direnmeli, sesini ve gücünü birleştirmeli” dedi.

5 bin yıllık erkek egemen sistemin kadına yönelik ayrımcı ve şiddet politikaları nedeniyle binlerce kadının katledildiğini, baskıya uğradığını söyleyen Buldan, “Her şeye rağmen kadınlar diz çökmedi, boyun eğmedi, dimdik ayakta durdu” ifadelerini kullandı. Hükümet yetkililerine seslenen Buldan, “Canımızı alarak, bizi katlederek, kadınları yok sayarak, kadınlara baskı ve şiddet uygulayarak bu ülkeye özgürlüğü getiremezsiniz. Kadına yönelik her türlü şiddet ve baskının olduğu bir coğrafyada özgürlükten, kardeşlikten ve barıştan söz edilemez. Eğer bu ülkeye özgürlük ve barış getirmeyi istiyorsanız kadınları esas almalı, dinlemelisiniz. Yasaları değiştirmeli, Anayasa’da kadına yönelik şiddete karşı düzenlemeler yapmalısınız” diye konuştu.

‘Şiddete karşı sokaklarda olacağız’

“Başta kadın bakanlığı olmak üzere bu ülkede sistem değişikliğine ihtiyaç var” diye Buldan, şöyle devam etti: ” Bunun için kadınlar olarak birleşmek ve aramızdaki zincirleri kırmak zorundayız. Türk, Kürt, Alevi, Arap, Laz, Çerkes olalım ama birlikte yürüyelim” dedi. Özgecan Aslan ile Paris’te katledilen üç Kürt kadın siyasetçiyi hatırlatan Buldan, “Özgecan’ı, Leyla’yı, Fidan’ı, Sakine’yi katlettiler ama bizi durduramadılar, alanlara çıktık, isyan ettik. Yas tutmadık, öfkelendik ve bir araya geldik. Bundan sonra da dünyanın neresinde olursa olsun tek bir kadına dokunulduğu zaman biz orada olacağız”

‘Kadınız, kadın!’
680x680nc-ist-08-03-15-kadinlar-8mart-miting19
Kadına yönelik şiddete karşı birlikte mücadele çağrısı yapan Buldan’ın, “Ele ele vereceğiz ve bu sistemi birlikte değiştireceğiz. Bu ülke kadını yok sayan bir ülke, kadın görülmüyor, emeği sömürülüyor, iş gücü üzerine ipotek var. Evde, sokakta, iş yerinde şiddet görüyor. Şu iyi bilinsin biz kimsenin kızı, kardeşi, eşi, namusu değiliz. Biz kadınız, kadın. Kendi gücümüzle, kendi kimliğimizle, rengimizle varız” sözleri alanı dolduran kadınlar tarafında alkış ve sloganlarla karşılandı.

Kadınlar Öcalan’ı selamladı

“Barışı da biz kadınlar getireceğiz” diyen Buldan, PKK Lideri’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için kadınlara gönderdiği mesajı hatırlatarak, şöyle devam etti: “Kadınların olmadığı bir süreçte barıştan bahsedilemez. Sayın Öcalan da müzakere masasında, ‘kadınların özgürlüğü eşitliği benim için esastır, kadını katleden bir ülkede bu devlete üye olmam’ diyor. Bizler buradan bir kez daha müzakere sürecinde onunla birlikte olduğumuzu haykırıyoruz.”

Buldan: Kadınlardan korkun

Yaklaşan seçimlere de değinen Buldan, parlamentoda kadının eşit temsiliyetinin önemine vurgu yaparak, “Biz kadınlar barajları yıkacağız. Parlamentoya kadının sesini, rengini getireceğiz. Kadınları eşit temsiliyetini ancak böyle sağlayacağız. 7 Haziran’a kadar sokak sokak, mahalle mahalle dolaşarak oylarımıza sahip çıkacak ve parlamentoya gireceğiz. Bu ülkeyi yönetenlere bir kez daha sesleniyoruz; kadınlardan korkun, gümbür gümbür geliyoruz” sözlerini kullandı.

‘Emeğimiz için mücadele edelim’

Buldan’ın ardından Maltepe Hastanesi’nde direnişte olan işçi kadınlar adına Şehriban Kaya konuştu. Kaya, “Kadınlar olarak emeğimiz için mücadele etmeli, direnişin en önünde yer almalıyız” derken, LGBTİ aktivist Deniz ise, trans kadınlara yönelik şiddete dikkat çekti. Deniz, AKP hükümetinin LGBTİ hakları ile ilgili izlediği politikalara vurgu yaparak, “Mecliste temsiliyet hakkımız verilsin” diye konuştu. Bakırköy Kadın Cezaevi’nde bulunan kadın tutsaklar tarafında gönderilen mektubun da okunduğu miting, Grup Sarya ve Ahu İrani tarafından seslendirilen ezgiler ve halaylar eşliğinde son buldu.İSTANBUL (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here