Anasayfa Haber Peter Jackson: Fotoğraflardaki Gollum Değil, Smeagol

Peter Jackson: Fotoğraflardaki Gollum Değil, Smeagol

Paylaş

Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı’na hakaret davasında, davaya konu fotoğraflardaki Yüzüklerin Efendisi serisindekiGollum karakterinin “kötü olup olmadığının” araştırılması için bilirkişi atanması kararı üzerine, serinin yönetmeni Peter Jackson ile senaristlerFran Walsh ve Philippa Boyens açıklama yaptı.

Filmin yaratıcıları “Fotoğraflarda görünen Gollum değil, Smeagol” dedi.

Entertainment Weekly’nin haberine göre, davanın uluslararası basında da yer alması üzerine Jackson, Walsh ve Boyens açıklama yaptı.

Açıklamada “Eğer söz konusu görüntüler Türk davasına konu olmuşsa şunu söylemek gerekir ki, hiçbiri Gollum olarak bilinen karakterin fotoğrafı değildir. Hepsi, Smeagol’ın fotoğraflarıdır.”

“Smeagol ve Gollum karıştırılmamalı”

Smeagol ve Gollum sahnelerini yazan Walsh da Smeagol’un çok neşeli, tatlı bir karakter olduğunu belirterek şunları ekledi:

“Smeagol yalan söylemez, kandırmaz, başkalarını manipüle etmeye çalışmaz. Kötü, işbirlikçi ya da kinci değildir. Bu özellikler Gollum’a aittir bve asla Smeagol ile karıştırılmamalıdır. Smeagol asla, kendinden zayıf olanları güçle yönlendirme hayali kurmaz. Bir zorba değil, bilakis sevgi doludur. Bu nedenle dünyanın her yerinden izleyiciler bu karakteri sevmiştir.”

Ne olmuştu?

Smeagol ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yan yana konulduğu fotoğrafı Facebook’ta paylaşan doktor Bilgin Çiftçi’ye soruşturma açılmış, doktor hakkında Şubat ayında Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 20 ihtar puanı cezası verilmiş, anacak ceza Aydın Valiliği tarafından Temmuz ayında geri alınmıştı.

Bunun üzerine Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğünün şikayetiyle Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çiftçi hakkında “kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla dava açılmış, “Yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek” suçlamasıyla Çiftçi’ye, memuriyetten men cezası verilmişti.

Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla da yargılanan Çiftçi’nin bu davasında mahkeme Gollum’ın kötü olup olmadığının incelenmesi için bilirkişi atanmasına karar vermişti.

Mahkeme kararı Guardian, Independent, FOX gibi uluslararası haber kuruluşlarında yer almıştı. 510

bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here