Anasayfa Haber PETKİM işçilerinin direnişi devam ediyor.

PETKİM işçilerinin direnişi devam ediyor.

Paylaş
  • PETKİM işçilerinin toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine başlattığı direniş sürüyor. Grev yasağı kapsamında bulunduğu için sözleşmenin Yüksek Hakim Kurulu aşamasına geldiğine dikkat çeken işçiler, talepleri kabul edilene kadar hem fabrikayı terk etmeyeceklerini hem de satış yaptırmayacaklarını bildirdi. İşçiler, düşük ücretlilere yüzde 15, yüksek ücretlilere yüzde 10 zam yapılmasını istiyor. Patron ise tüm işçilere yüzde 5 zam dayatıyor.
  • Petkim’de geceyi fabrika bahçesinde geçiren işçilerin direnişi sürüyor. Yaklaşık 1500 işçi toplu sözleşme görüşmesinde %15 lik zam ve bayram ikramiyesi için 2. günde de fabrikada bekliyor. İşçiler, fabrikadan mal çıkarılmasını engelliyor. Bu nedenle kamyonlar fabrikadan mal çıkarmak için kapı önünde beklemeye devam ediyor. Petrol-İş Genel Merkez Yöneticisi İbrahim Doğangül de işçilerle birlikte PETKİM’de bekliyor.

Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay yaptığı açıklamada Petkim yönetimini tekrar uyararak, kaymakam, emniyet müdürünü devreye sokmadan işçilerin temel haklarını kabul etmeye çağırdı. Bu çağrı işçiler tarafından coşkuyla karşılandı.

İŞÇİLER TAVİZ VERİLMESİN DİYOR

Böyle büyük bir eyleme karşılık talebin düyük olduğunu söyleyen genç işçiler “Bari yüzde 15 zam talebinden inilmese” diyerek taviz verilmemesini istiyor. Sözleşme sonucunu merakla bekleyen bir diğer grup ise işe yeni başlayanlar. “Onların ücreti 1300 lira civarında ve ancak 5 yıl içerisinde diğer işçilerin ücretine yaklaşacak. Bu nedenle ‘Ücretler ne kadar artarsa o kadar iyi'” diyorlar.

İŞVEREN SENDİKAYI SUÇLADI

İşçilerin ve Petrol-İş’in uzlaşmaz olduğunu ileri süren PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut yayınladığı basın bülteninde genç işçilerin 30-35 yıl daha bu şirkette çalışacak şekilde hareket etmesi gerektiğini söyleyerek “Bu ise ancak şirketin verimli bir şekilde faaliyetini sürdürmesiyle mümkün olabilir. Şirketi yaşatmak, ayakta tutmak, hepimizin görev ve sorumluluğundadır. Bu görev ve sorumluluğun gereğini yerine getirmek için canımızla, başımızla, yüreğimizle çalışacağız” dedi.

KAMYONLAR ÇIKAMIYOR

Son durumda işçilerin kapı önünde direnişi sürüyor. Henüz işveren tarafından görüşmeye yönelik bir sinyal gelmedi ve hala kamyonlar fabrikadan mal çıkarmak için kapı önünde beklemeye devam ediyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here