Anasayfa Haber ‘Pis Kürtler cinayeti’ davası 29 Mayıs’ta

‘Pis Kürtler cinayeti’ davası 29 Mayıs’ta

Paylaş
 • Antalya’da, aralarında Kürtçe konuştukları için yanındaki kuzeni ile birlikte kendilerine “Pis Kürtler” diyerek saldıran bir gurup tarafından dövülerek ırkçı cinayete kurban giden Mahir Çetin’in ölümüyle ilgili açılan davanın üçüncü duruşması, 29 Mayıs’ta görülmeye devam edilecek. Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek 1’i tutuklu 7 sanıklı dava duruşması öncesi demokratik kitle örgütlerine duyarlılık çağrısı yapan dava avukatı ÇHD Antalya Şube Sekreteri Hasan Kemal Elban, “Bu davada ortaya çıkacak sonucun bundan sonra aynı olayların yaşanmamasının önüne geçebileceğini” söyledi.

  Bir otelde çalışmak üzere gittiği Antalya’nın Kaş ilçesinde, 3 Eylül 2014 tarihi akşamında kuzeni Vedat Çetin ile aralarında Kürtçe konuşmalarından rahatsızlık duyan 30 kişilik ırkçı bir gurubun saldırısına uğrayarak yaşamını yitiren Batmanlı 20 yaşındaki Mahir Çetin’in katil zanlıları, açılan dava kapsamında 29 Mayıs’ta bir kez daha hakim karşısına çıkacak. İşlenen cinayetle ilgili Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma çerçevesinde haklarında dava açılan 7 zanlıdan sadece ‘kasten adam öldürmek’ suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası istenen Mehmet Ali Çakmak (24) tutuklu yargılanıyor.

  Aynı suçlama ile yargılanmalarına rağmen sanıklardan Gökhan Güney (20), Sefa Göncü (20) ve Arif Bozdağ (25) ile haklarında 2’şer kez ‘basit yaralama’ suçundan 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istenen Ali Güzeloğlu (26), İnanç Koni (27) ve Mehmet İnan Bilgin (29) ise Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz olarak yargılanıyor.

  İlk duruşması, 21 Ocak 2015 günü görülen davaya sadece 6’sı katılan sanıklar, yaptıkları savunmalarında olayın “Kürtçe konuşulması” nedeniyle yaşandığını reddetti.

  Görüntülerde 30’a yakın kişi kişi var

  Olay gününe polisin ait elde edilen görüntü kayıtlarının bilirkişi tarafından incelemek üzere TÜBİTAK’a gönderilmesi sonrası 27 Mart tarihinde ikinci duruşması görülen davada, sözkonusu görüntülerde 30 kişilik bir gurubun görülmesine rağmen sadece 7 kişi hakkında açılması Mahir’in avukatları tarafından eleştiri konusu yapıldı.

  Mahkemenin, sözkonusu olay görüntülerini ayrıntılı inceleme yapılmak üzere Ulusal Kriminal Büro’ya göndermeye karar vermesi sonrası 29 Mayıs tarihine ertelediği dava yarın görülmeye devam edilecek.

  Görülecek duruşma öncesi konuşan Mahir Çetin davası avukatı Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Antalya Şube Sekreteri Av. Hasan Kemal Elban, yargılanan sanıkların dava süresinde çelişkili ifadeler verdiğini söyledi. Sanıklardan bir tanesinin, nezarethanede bulundukları sırada diğer bir sanığa olayın içinde olduğunu ve yerdeyken Mahir’in kafasına tekme attığını söylediğinin mahkemede kayıt altına alındığını hatırlatan Elban, bunun olayın seyri açısından “çok önemli bir delil” olduğunu ifade etti.

  ‘Mahir Çetin cinayeti nefret suçudur’

  Mahir Çetin cinayetinin bir “nefret suçu” olduğunu ve Türk Ceza Kanunu’nda da “nefret suçu”na ilişkin maddelerin olduğu dile getiren Av. Elban, ancak bu maddelerin pek uygulanmadığını da belirtti. “Bu maddeler uygulanırsa ve bu tür davalar nefret suçu kapsamına alınırsa o zaman verilecek ceza daha ağır bir boyutta olur” diyen Av. Elban, fakat savcıların bu davaları izlerken nefret söylemlerinin üzerinde fazla durmadığını ifade etti.

  ‘Benzer olayların olmaması için bu davaya sahip çıkalım’

  Elban, bu davada ortaya çıkacak sonucun, bundan sonra benzer olayların yaşanmamasının önemli bir adımı olabileceğinin de altını çizdi. Bu yüzden davanın demokratik kamuoyu tarafından izlenmesi ve gündemde tutulmasının çok önemli olduğunu kaydeden Elban, herkesi davayı izleme ve sahip çıkma çağrısında bulundu.

  Olayın geçmişi…

  Antalya’nın Kaş ilçesinde, 3 Eylül 2014 günü akşamı çalıştığı otelden çıktıktan sonra kuzeni Vedat Çetin ile birlikte sahilde oturan Mahir Çetin, aralarında Kürtçe konuşmalarından rahatsızlık duyan sayıları 30’a yakın ırkçı bir gurubun saldırısına uğradı. “Pis Kürtler” denilerek saldırıya uğrayan Çetin ve kuzeni, kalabalık gurup tarafından linç edildi. Aldığı darbeler sonucu ağır yaralanan Mahir Çetin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yapılan otopside Çetin’in, darp sonucu beyin kanaması geçirmesine bağlı olarak hayatını kaybettiği tespit edildi. Çetin, yaşamını yitirmesi sonras memleketi Batman’da toprağa verilirken, işlenen cinayetle ilgili başlatılan soruşturma doğrultusunda Kaş Emniyeti Müdürlüğü’nce 7 kişi gözaltına alınmıştı. Olayla ilgili ifadelerinin alınmasından sonra 6 kişi serbest bırakılırken, sadece Mehmet Ali Çakmak isimli bir saldırgan tutuklandı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here