‘Pişman değiliz’ diyen Akademisyenler tutuklandı .

Paylaş

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıktan sonra AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef haline getirilen akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı. Akademisyenler ifadelerinde, bildiriye imza attıkları için pişman olmadıklarını söyledi.

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıktan sonra AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef haline getirilen akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ile Doç. Dr. Kıvanç Ersoy,”Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla çıkartıldıkları İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

‘Pişman değiliz’

Mahkemede yaşananları aktaran avukat Oya Meriç Eyüboğlu, akademisyenlerin savunmalarında suç işlemediklerini belirttiklerini söyledi. Eyüboğlu, akademisyenlerin “Biz barışın yaşam hakkının korunması ve tesisi için bu bildiriyi yazdık. Bir suç işlediğimizi düşünmüyoruz. Bir akademisyen ve yurttaş olarak ağır bir eleştiri hakkını kullanabilir ve imzalayabiliriz. Pişman değiliz, suçlu değiliz” diye savunma yaptıklarını söyledi. Eyüboğlu, savcılıkta, “Bese Hozat’tan mı emir aldınız?”, “PKK terör örgütü müdür?” benzeri sorular sorulduğu bilgisini de paylaştı.

Yakalama gerekçesi yapılan açıklama sorulmadı

Savcılıkta, yakalama kararına gerekçe olan 10 Mart’taki Eğitim Sen’deki “Sur’da nöbet tutacağız” yönündeki açıklamanın hiç sorulmadığı bilgisini veren Eyüboğlu, mahkemede de bu konuya hiç girilmediğini ve savcıya bu durumu sorduklarında, “Bu dosyaya savcı İrfan Fidan bakıyordu ancak dosyayı bana verdi. Bana da 10 Mart’a ilişkin bir şey söylenmedi” yanıtı aldıklarını söyledi. Müvekkillerinin neyle suçlandıklarına ya da dosyaya dair hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını belirttiklerini söyleyen Eyüboğlu, bunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına aykırı olduğunu söyledi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here