Anasayfa Haber Polis Diyarbakır Sur ilçesinde 7 yaşındaki çocuğu karnından vurdu

Polis Diyarbakır Sur ilçesinde 7 yaşındaki çocuğu karnından vurdu

Paylaş
  • “Sokağa çıkma yasağı” ilan edilen Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde polislerin etrafa rastgele sıktığı kurşunlar nedeniyle henüz 7 yaşındaki E.G. isimli bir çocuk, karnına isabet eden kurşunla ağır yaralandı.
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde “sokağa çıkma yasağı” ilan edilmesinin ardından polis ve özel harekat timlerinin artan saldırılarında ailesiyle birlikte ilçeye bağlı Hasırlı Mahallesi’nde yaşayan E.G. isimli henüz 7 yaşındaki bir çocuk, polislerce etrafa rastgele sıkılan kurşunlar sonucu yaralandı.Karnına isabet eden kurşun ile ağır yaralanan G., Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Küçük çocuğun hastanedeki tedavisi sürüyor.Öte yandan ilçenin Hasırlı Mahallesi’nde bulunan Özgür Yurttaş Derneği de polisler tarafından tarandı. Taranan dernekte yangın çıktı. Çıkan yangın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından güçlükle söndürüldü. Fatihpaşa Mahallesi’nde bulunan Kurşunlu Cami de özel harekat polislerinin hedefi oldu. Ağır silahlarla taranan camide şans eseri can kaybı yaşanmazken, polislerin bölgede etrafa rastgele ateş açmaya devam ettiği öğrenildi.

İlçede tarihi han ve cafelerin bulunduğu Gazi Caddesi de yine öğleden sonra polisler tarafından boşaltıldı. Cadde üstünde bulunan onlarca dükkan, polis zoru ve tehdidiyle kapatıldı. Caddenin kapatılmasının ardından polisler, zırhlı ve sivil araçlarla sokak aralarına girdi ve evleri taramaya başladı. Gazi Caddesi’nin kesiştiği sokaklardan halen çatışma sesleri gelmeye devam ediyor.

Polislerden halka ‘Ateş açarız’ tehdidi

Hasırlı, Laleybey ve Fatihpaşa mahallelerinde de polis zırhlı araçlardan sürekli “Evlerinize girin yoksa ateş ederiz” diye yurttaşları tehdit ediyor. Mahalle sakinleri ise polisin tehditlerine rağmen sokakları terk etmeyerek, evlerinin önünde gürültü eylemi yapmayı sürdürüyor.

Vekillere ve gazetecilere kurşun

Bölgede bulunan HDP’li vekiller ve gazetecilere dönük tehdit ve müdahaleler de devam ediyor. Keçi Burcu bölgesinde bulunan vekiller ve gazetecilere zırhlı araçlardan silah doğrultan polisler, daha sonra üzerlerine ateş açtı. Milletvekilleri ve gazeteciler şans eseri sıkılan kurşunlardan kurtulmayı başardı.

Hastane ablukaya alındı

Yine polis saldırılarında yaralanan yurttaşların kaldırıldığı Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi ise polislerce ablukaya alındı. Polisler, hastaların giriş-çıkışına izin vermiyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here