Anasayfa Haber Polis içeri girdi, İMC ailesinden canlı yayında direniş!

Polis içeri girdi, İMC ailesinden canlı yayında direniş!

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- AKP’nin çıkardığı KHK’lar kapsamında kararttığı özgür medya kanallarından biri olan İMC-TV’ye polis baskın yaptı.

Reji odasın giren polis yayını kesmeye çalışıyor. Buna karşılık İMC ailesi toplanarak direniş yayınını sürdürmeye çalışıyor. İMC çalışanları tek tek İMC’nin sesinin kesilmesine karşı tepkilerini ifade ediyor.

Çalışanlar “başımız dik, alnımız aktır. Biz onurumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Mutlaka yine bir araya geleceğiz” dedi

 

İMC TV’nin reji odası dün mühürlendi.

Öğle saatlerinde kanal binasına giden çok sayıda polis ve RTÜK görevlileri, canlı yayın esnasında kanalın reji odasını mühürledi; yayın kesildi.

İMC TV çalışanları, canlı yayında haber stüdyosunda toplanarak “Özgür basın susturulamaz” sloganları ve alkışlarla, kapatma kararını protesto etti.

DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı ve İMC TV Haber KoordinatörüFaruk Eren, Hayatın Sesi TV’yle dayanışma ziyareti dönüşü, İMC TV’nin de yayınının kesildiğini ifade etti.

Eren, “Bu ülkedeki basın tarihinin en karanlık olayı. Çok sayıda gazeteci öldürüldü, gazete binaları bombalandı, hepsi çok vahim olaylardı. Ama bir kalemde neredeyse tüm muhaliflerin sesinin kesilmesi gerçekten çok vahim bir olay. Basın üzerindeki baskıların her geçen gün artması endişe verici” diye konuştu.

1 Mayıs 2011’de yayın hayatına başlayan İMC TV, 26 Şubat 2016’da TURKSAT uydusundan çıkartılmıştı. Yayına Hotbird ve internet üzerinden devam ediyordu.

TIKLAYIN – HAYATIN SESi TV MÜHÜRLENDi

Tv ve radyoların yayınları karartılıyor

Anadolu Ajansı’nın haberine göre kararın dayanağı OHAL ilanının hemen ardından çıkarılan 668 sayılı kararname.

Fethullah Gülen cemaatiyle ilişkili olduğu gerekçesiyle 3 haber ajansı, 16 televizyon, 23 radyo kanalının kapatılmasına neden olan kararname diğer kanalların da Bakan onayıyla yeni kapatmalara imkan sağlıyor:

“Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine aidiyeti veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı olan özel radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete dergi, yayınevi ve dağıtım kanalları, ilgili bakan tarafından oluşturulacak komisyonun teklifi üzerine ilgili bakan onayı ile kapatılır.”

28 Eylül akşamı Hayatın Sesi, Azadi TV, Jiyan TV, Van TV, TV10, Denge TV ve Zarok TV’nin de aralarında bulunduğu 10’u aşkın televizyon ve radyo TURKSAT’tan çıkarılmış, yayınları kesilmişti.

29 Eylül’de Yön Radyo yayını durduruldu. 30 Eylül’de İMC TV yayını kesilirken, 95.1 Özgür Radyo’nun, İMC TV’nin ve Hayatın Sesi’nin internet sitelerine erişimi engellendi.

3 Ekim’de Med Nûçe TV’nin Fransa merkezli uydu şirketi Eutelsat üzerinden yaptığı yayın kesildi.

4 Ekim’de İMC TV ve Hayatın Sesi TV’nin reji odaları mühürlendi.

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here