Anasayfa Haber Polis Vangölü Anadolu meslek Teknik Lisesini bastı.14 öğrenci yaralı

Polis Vangölü Anadolu meslek Teknik Lisesini bastı.14 öğrenci yaralı

Paylaş

Güncellendi -Van’da polisin bir liseyi basarak, okula ait güvenlik kamera görüntülerine el koymak istemesiyle başlayan çatışmalar polisin çekilmesiyle son buldu. 680x680nc-v-16-03-15-polis-okul-basti14

polis saldırısında, yüzüne cam kırıkları saplanan öğrencilerden D.Y (16) Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyata alındı.

Van’ın Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’ndeki Vangölü Anadolu Meslek Teknik Lisesi’ni basan polislerin okula ait güvenlik kameralarına el koymaya çalışması ile başlayan çatışmalar polisin çekilmesiyle birlikte son buldu. Onlarca zırhlı araç eşliğinde okula saldıran polis okulun kapı ve pencerelerini kırdı. Okulun arka kapısını kırarak içeri girmeye çalışan polis bina içerisinde gerçek mermi kullandı, öğreniciler polislere okul binasının camlarından masa sandalye ve taş atarak karşılık verdi. Ara ara geri çekilen polis takviye zırhlı araçlar ile tekrar okul bahçesine girerek öğrencilere tazyikli su, biber gazı sıktı.

Olay yerine gelen Eğitim Sen Van Şube Temsilcileri ile İHD yöneticilerinin tüm çabalarına rağmen saldırılarına ara vermeyen polis, Eğitim Sen ve İHD yöneticilerini hedef alarak tazyikli su sıktı. Olayların büyümesi ile birlikte okula gelen mahalle sakinleri ile veliler yaşanan saldırıya karşı tepki gösterdi. Atılan gazlardan dolayı yaralanan çok sayıda öğrenciyi almak için okula gelen ambulanslar polisler tarafından engellendi. Polis müdahalesi sonrasında 8 öğrenci hastanelere kaldırılırken, 6 öğrenci mahalle sakinleri tarafından özel araçlar ile hastanelere kaldırıldı.

‘Okulu boykot ederek çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz’
680x680nc-v-16-03-15-polis-okul-basti10
Öğrencilerini almak için okula gelen veliler sıkılan gazlardan dolayı zor anlar yaşayarak, yetkililere tepki gösterdi. Leyla Duman isimli veli, “polislere verilen geniş yetkilerle bugün okula saldırdılar. Çok sayıda yaralı var. Çocuklarımız kayıp, nerede olduklarını bilmiyoruz. Bu saldırılar bir yıldır devam ediyor. Bu politikalar devam ederse okulu boykot ederek çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz” dedi.

‘Arka kapıyı kıran polisler gerçek kurşun sıktı’

Polisin çekilmesiyle birlikte olaylara ilişkin açıklamada bulunan Eğitim Sen Van Şube Eş Başkanı Şakir Talay, “ Bu yılın başından beri Vangölü Anadolu Meslek Teknik Lisesi’ne dönük ciddi ve kapsamlı bir yönelim var. Polisler sürekli okula girmekte, öğrencilere, öğretmenlere küfretmekte ve bu şekilde buradaki kitleyi tahrik etmektedir” dedi. Konuyu defalarca Milli Eğitim Müdürlüğü’ne göndermelerine rağmen sorunların çözülmediğini dile getiren Talay, okula defalarca kez saldırı düzenlendiği halde yetkili kurumların olaylara tepkisiz kaldığını belirtti. Talay, “Bugün saat 11.00’dan beri buraya dönük bir polis saldırısı var. İçeriye girerek, arka kapıyı kıran polisler gerçek kurşun sıktı. Öğrencilerin can güvenliği hiçe sayıldı. Tarihi geçmiş onlarca gaz kullanıldı. Öğrencilere ve öğretmenlere ciddi bir yönelim olmuştur. Şu anda 15-20 öğrencimiz hastanelere kaldırıldı. Kanamalı yaralanma, astım hastaları, gazdan etkilenip bayılan yaralılar var” diye konuştu.

‘Eğitim hakkını gasp eden anlayışı reddediyoruz’

Polislerin ambulansların okula girmesine engel olduğuna dikkat çeken Talay, “Polisler okulun dış kapısını kapatıp ambulansın içeriye girmesine izin vermedi. Yaralanan çocuklar kaderlerine terk edildi. Burası bir düşman mevzisi değil burası TC’ye ait Van Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir okul. Bu çocuklar bu mahallenin çocukları ve burada eğitim görüyorlar. Bunların eğitim hakları gasp ediliyor. Eğitim hakkını gasp eden anlayışı red ediyoruz, lanetliyoruz” diye belirtti. Bu yönelimlere derhal son verilmesi çağrısında bulunan Talay, “Başta Vali olmak üzere buradan bütün ilgilileri sorumluluk almaya, görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz. Polisin yaptığı tek şey burada çocuklarımızı tahrik etmek ve yaralamaktır. Bu çocuklarda farklı bir algı, tehlikeli bir algı oluşturulmak isteniyor. Bu algının oluşmaması için Eğitim-Sen olarak herkesi sorumlu davranmaya, yetkilerini kullanmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

Yüzüne cam kırıkları saplanan yaralı öğrencilerden D.Y (16) Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyata alındı. Hastaneye gelen D.Y’nin annesi Hiyal Yeşil çocuğunu yaralanmasına sebep olan polisler hakkında davacı olacağını belirtti. Bu arada ameliyata alınan D.Y’nin hayati tehlikesinin bulunmadığını öğrenildi.

Öte yandan HDP Van İl Örgütü, Rojin Kadın Yaşam Merkezi yöneticileri, İHD Van Şube Başkanı ile SES Van Şube yöneticileri hastaneye kaldırılan öğrencileri ziyaret etti. Söz konusu olay ile ilgili Van Demokrasi Platformu tarafından yarın saat 12.30’da Vangölü Anadolu Meslek Teknik Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirerek, polis saldırısını protesto edecek.

 

Van’da bir liseyi basan polis, okula ait güvenlik kamera görüntülerine el koymak istedi. Okul idarecilerinin karşı çıkması üzerine sert müdahalede bulunan polis, okulu gaza ve tazyikli suya boğdu. Müdahalede çok sayıda kişi yaralandı.
680x680nc-v-16-03-15-polisler-okul-basti3
Van’ın Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’ndeki Vangölü Anadolu Meslek Teknik Lisesi’ni basan polisler, okula ait güvenlik kameralarına kanunsuz bir şekilde el koymak istedi. Okul idarecilerinin karşı çıkması üzerine müdahaleye başlayan onlarca polis, TOMA’lar eşliğinde okula tazyikli su sıkarken, okula gaz bombaları yağdırdı. Bir süre sonra takviye güçlerin gelmesi ile saldırının dozunu arttıran polisler, okulun kapı ve pencerelerini kırdı, kaldırımları yerinden söktü. Müdahale sonucu aralarında okul idarecileri, öğretmen ve öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here