Anasayfa Haber Polise doğrudan öldürme yetkisi – “örgüt üniformasını çağrıştıran giysilere” üç yıl...

Polise doğrudan öldürme yetkisi – “örgüt üniformasını çağrıştıran giysilere” üç yıl hapis

Paylaş

İç Güvenlik Paketi“nin tartışmalı 10 maddesi meclis genel kurulundaki itirazlara ve sokakta yükselen muhalefete rağmen AKP’nin oyları ile yasallaştı. Kabul edilen yasalara polise doğrudan öldürme yetkisi verdiği gibi, “örgüt üniformasını çağrıştıran giysileri” de suç kapsamına alıyor. Buna göre Kürtlerin ulusal kıyafeti olan ve Newroz gibi ulusal bayramlarda giyilen şal û şapik gibi giysiler “üniforma” kapsamına alınarak 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Tasarının tümünün yasallaşması halinde Newroz’a ulusal kıyafetleri ile katılan milyonlarca insan suçlu sayılabilecek.
680x680nc-srt-05-03-14-dokh-eruh-miting1
TBMM Genel Kurulu’nda sabah saat 05.00’e kadar süren ve muhalefetin tepkisinin damga vurduğu görüşmelerde, İç Güvenlik Paketi’nin 10 maddesi Meclis’ten geçti. TBMM’de 15 saatlik tartışmalı mesainin ardından AKP oy çokluğu ile üstelik muhalefetin söz hakkını da askıya alarak sorunlu maddelerin tümünü meclisten geçirdi. Geçen maddeler arasında polise öldürme yetkisi veren şu düzenlemeler yer alıyor:

* Kolluk amirinin emriyle üst araması yapılabilecek: Acil durumlarda kolluk amirinin sözlü emriyle kişinin üstü ya da aracı aranabilecek. Kolluk amirinin kararı 24 saat içinde görevli hâkimin onayına sunulacak. Aramaya ilişkin kişiye, arama gerekçesini de içeren bir belge verilecek.

* Polis, molotoflu saldırıya silah kullanacak: Polis; molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanabilecek.

* Eylemlerde havai fişek, molotof,demir bilye ve sapan taşınmayacak: Eylemlerde havai fişek, molotof  ya da demir bilye ve sapan taşıyanlara 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ayrıca yasa dışı örgütlere ait amblem, pankart taşıyan veya üniforma benzeri giysilerle eyleme katılanlara da 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası geliyor.

* Yüzünü kapatmak suç kapsamına alındı: Artık kimliklerini gizlemek için yüzlerini tamamen ya da kısmen kapatmak da suç kapsamında. Cezası 3 yıldan 5 yıla kadar hapis. Eğer yüzünü kapatan eylemci şiddete başvurur ya da yakıcı yaralayıcı madde bulundurursa cezanın alt sınırı 4 yıldan az olmayacak.

* Kamu malının zararını eylemci ödeyecek: Şiddete dökülen eylemlerde kamu malına zarar verilirse, zarar sorumlulardan karşılanacak.

* Hakim kararı olmadan dinleme yapılabilecek: Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen maddeler arasında acil durumlarda hakim kararı olmaksızın dinleme kararı alınması da yer alıyor. Emniyet Genel Müdürü ya da İstihbarat Dairesi Başkanı’nın yazılı emri, 48 saat içinde yetkili ve görevli hakimin onayına sunulacak.

HDP vekilleri acil toplantıya çağırdı

Hükümetin meclisi aralıksız çalıştırma ve muhalefetin söz hakkını kısıtlayarak düzenlemeleri jet hızıyla geçirmesine yönelik muhalefetin itirazları da sürüyor. Mecliste oturma eylemi dahil bir çok yola başvuran HDP, hükümetin yaklaşımlarına karşı bütün vekillerini acil olarak toplantıya çağırdı. HDP düzenlemeyi engellemek için yeni yol ve yöntemler üzerinde duracak.

CHP: Ortak mücadeleyi sürdüreceğiz

CHP’li Veli Ağababa ise, Meclis’te AKP’nin “otoriter eğilimlerine kardşı verilen mücadelenin”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” diyenlerin mücadelesi olduğunu söyledi. Ağababa, “İç Güvenlik Paketi denilen düzenlemeler, Erdoğan’ı Führer AKP’yi Nazi Partisi yapacak içeriğe sahip. 10 maddesini tekmeyle, tokatla, tokmakla, neredeyse muhalefet milletvekillerinin hayatlarına kast ederek geçirdiler. Geriye kaldı 124 madde. Bu maddelerin geçmemesi için elimizden geleni yapacağız. Tüm muhalefet milletvekillerinin gösterdiği direniş ortada. Bu Yasa’nın bu Meclis’ten geçmemesi için gerekirse 24 saat nöbet tutacağız. Muhalefete yönelik Bonzai ve Molotof koalisyonu diyerek iğrenç bir provokasyon yürüten AKP, amacına ulaşamayacak” diye konuştu.

‘Mücadelemiz Stalingrand savunmasıdır’

Muhalefetin düzenlemenin anti-demokratik içeriği ve Türkiye’yi sürükleyeceği dikta rejimi konusunda hem fikir olduğunun altını çizen Ağababa, “Valiler ve polis adeta Gestapo gibi yetkilere sahip olacak. Yargı kararı olmadan yurttaşlar doğrudan dinlenecek. Yurttaşlarımız polis şiddetine açık ve korumasız hale gelecek. AKP’nin elindeki polis gücünü nasıl kullandığına Gezi Direnişi’nden bugüne şahit oluyoruz. Onlarca insanın gözünü çıkardılar. Şimdi karakolları, işkencehaneleri yurttaşların evlerinde kurmak istiyorlar” dedi. “Bu Kanun geçerse, polisin tam anlamıyla AKP’nin operasyon timi olacağı Valilerin AKP’nin operasyonlarının şefi olacağı açık” diyen Ağababa, “Tüm bunlar kabul edilemez. Demokratik ve özgür bir ülke olmak için böyle kanunlara ihtiyacımız yok. İşsizlik ve yoksulluk ile mücadele etmesi gereken bir hükümet, sanki ülkede bir güvenlik açığı varmış gibi kendisinden olmayan herkesi yok etmeye odaklanmış durumda. Kendinden olmayan herkesi yok etmeye yeltenen, Franco’ya, Salazar’a, Mussolini’ye özenen bu iktidar artık Türkiye’nin ihtiyacı olan son şeydir. AKP, bu paketi geçiremeyecek, Bu paketin geçmemesi için verilecek mücadele Avrupa’nın faşizme terk edilmemesini sağlayan StalinGrad savunusundan farksızdır. Çünkü dün ve önceki gün yaşananlardan sonra Meclis’te bu pakete karşı verilen ortak mücadeleyi, Avrupa’yı faşizmden kurtaran Stalingrad savunmasına benzetmek yanlış olmayacak” diye konuştu.ANKARA (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here