Anasayfa Haber Polisin Nusaybin’de engelli Ermez’i vurdu . Vali, engelli değil dedi ,ailesi...

Polisin Nusaybin’de engelli Ermez’i vurdu . Vali, engelli değil dedi ,ailesi raporla Valiyi yalanladı..

Paylaş
  •  Nusaybin’deki katliam girişimi esnasında keskin nişancılar tarafından vurularak ağır yaralanan zihinsel ve görme engelli Mehmet Ermez’in engelli olmadığın iddia eden Mardin Valililiği’ne, kardeşinin yüzde 75 ağır engelli raporuyla cevap veren abla Leyla Ermez, “Gelsinler görsünler kardeşim engelli mi değil mi? Kardeşim yolda yürüdüğü zaman bile engelli olup olmadığı açık bir şekilde belli oluyor” dedi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde Valilik tarafından 1 Ekim’de ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından tank, top ve keskin nişancılar ile topyekun saldırıya geçen özel harekat polisleri, ilçede kımıldayan yaprağı dahi yaylım ateşine tuttu. 6 gün süren abluka ve saldırılarda Ahmet Sönmez ve Şahin Turan katledilirken, onlarca sivil yurttaş ise keskin nişancıların hedefi oldu. Sivil yurttaşlar keskin nişancılar tarafından yurttaşların gözü önünde hedef alınırken, Valilik ise katliam ve saldırıları meşrulaştırmak için neredeyse vurulan her yurttaşı “Terörist” ilan etti. Keskin nişancılar tarafından ağır yaralanan ve ardından “Terörist” ilan edilenlerden biri de zihinsel ve görme engelli olan ve ağır engelli raporu bulunan Mehmet Ermez oldu. Ermez, Fırat Mahallesi’nin Barış Sokağı’nda keskin nişancılar tarafından sırtından vurularak yaralandı.

Ambulansın yaralıyı almasına izin verilmezken, Ermez’in ilk tedavisi yurttaşlar tarafından evde yapıldı. Valiliğin engelli olmadığını iddia ettiği Ermez’in Nusaybin Devlet Hastanesi’nden alınmış “Ağır engelli raporu” ortaya çıktı.

‘Ben gittiğimde bir eve kaldırmışlardı’

Yaşananları aktaran Ermezin ablası Leyla Ermez, kardeşi Mehmet’in ağır engelli olduğunu ve sürekli dışarıya çıkıp sokaklarda oynadığını ifade ederek, vurulduğu gün de tüm ikazlarına rağmen sabah evden çıktığını ve 10 dakika sonra polisler tarafından açılan ateş sonucu vurulduğunu söyledi. Komşuların haber vermesi üzerine olay yerine giden abla Ermez, “Gittiğimde bir eve kaldırmışlardı. Onlarca kez ambulans gelmesi için 112’yi aradık. Ambulans geç geldi. Daha sonra hastaneye kaldırdık” dedi.

‘Kimi görseler vuruyorlar’

Kardeşinin doğuştan zihinsel ve görme engeli olduğunu vurgulayan Ermez, şunları aktardı: “Kardeşimi kobra denen araçtan açılan ateşle sırtından vurmuşlar. Kardeşime sıkılan kurşun sadece polis ya da askerlerde var.” Valilik tarafından “Engelli değil” açıklamasına tepki gösteren abla Ermez, “Gelsinler baksınlar bakalım kardeşim engelli mi değil mi diye? Raporu bile var. Kardeşim yolda yürüdüğü zaman bile engelli olduğu açık bir şekilde belli oluyor. Bilerek vurdular kardeşimi. Çünkü kimi görseler vuruyorlar, katlediyorlar. Yaşlı, kadın, çocuk veya engelli demeden vuruyorlar” şeklinde konuştu.

Kardeşinin sağlık durumuna ilişkin de bilgi veren Ermez, kardeşi Ermez’in sağlık durumunun iyi olduğunu ve yoğun bakımdan çıkarıldığını ifade etti. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here