Anasayfa Haber Polisler Mağdur!

Polisler Mağdur!

Paylaş

Antalya’da Berkin Elvan’ın katledilmesini protesto eden 10 kişi hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”ten dava açıldı. Savcı, her hangi bir yaralama ve suçlamadan bahsedilmemesine rağmen 12 polisi yaralandıkları gerekçesiyle “mağdur” sıfatıyla davaya dahil etti.

Gezi Parkı eylemleri sırasında İstanbul Okmeydanı’nda gaz fişeği yaralanan ve 269 gün boyunca komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan için Antalya’da eylem yapan 10 kişi hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Antalya Cumhuriyet alanında 11 Mart 2014 tarihinde düzenlenen yürüyüşe katılan Merve Kutlay, Mahir Şen, Ertuğrul Sağlam, Doğuşcan Leylek, Nevzat Onur Bardakçı, Güven Özdolambay, Yücel Marim, Can Ali Kaynak, Hilal Topçu ve Elif Gülşen hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”ten dava açıldı.

’12 polisin yaralı mağdur olarak gösterilmesini şaşkınlık verici’

Savcı, ilgisi olmamalarına rağmen yaralandığı iddia edilen 12 polisi davaya müdahil olarak dahil etti. Sanıkların avukatı Hakan Evcin, açılan davada “polise direnmek”, “mukavemet” veya “yaralama” gibi bir suçlamanın bulunmadığına dikkat çekerek, 12 polisin yaralı mağdur olarak gösterilmesini şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi. Sanıklar için izinsiz yürüyüş ve bunu birden fazla gerçekleştirdikleri yönünde suçlama olduğunu belirten Evcin, “Kabul edilen iddianamede ‘yaralı polisler’ diye 12 polis memuru davaya müdahil ediliyor. Bu davanın davacısı kamu hukuku olur, polisler olamaz. Burada somut olayla iddia makamının iddiası birbirini tutmuyor. Polislerin olayla alakası yoktur ve çıkarılması gerekiyor” dedi.

Davanın ilk duruşmasının yarın Antalya 15’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüleceğini belirten Evcin, “Eğer yaralı diye gösterilen polisler duruşma salonuna gelirse çıkartılmasını isteyeceğiz” diye konuştu. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here