Anasayfa Kadın Polonya’da kadınlar kazandı!

Polonya’da kadınlar kazandı!

Paylaş

Polonya’da kürtaj olanlara beş yıl hapis cezası öngören ve parlamentoya gönderilen yasa tasarısının uygulanmayacağı açıklandı.

Polonyada kadınlar kazandı!

BBC Türkçe’nin haberine göre Polonya Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Gowin, ülkede kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısına karşı Polonyalı kadınların ülke çapında düzenlediği grev ve eylemlerin hükümeti konu hakkında ‘yeniden düşünmeye’ ittiğini söyledi.

Yasaya karşı çıkmak için siyahlara bürünerek alanlara inen binlerce kadın, restoranlara kepenk indirtmiş; devlet daireleri, üniversiteler ve iktidar partisinin Varşova’daki genel merkezine girişi engellemişti.

Ülkede şu an bile kürtaj kuralları diğer Avrupa ülkelerine göre hayli sıkı. Fetüsün veya annenin hayati tehlikesi olması durumunda izin verilen kürtajda, bu istisnaların dahi kaldırılmasını amaçlayan yasa teklifi ülke gündeminin ilk sırasında. Tasarı Katolik Kilisesi tarafından da destekleniyordu.

Gowin, devlet radyosundan yaptığı açıklamada, “Polonya’da kürtajın tamamen yasaklanacağından endişe duyanları temin ederim ki bu olmayacak. Kadın, tecavüz mağduruysa ya da sağlığı tehlike altındaysa kürtaj olabilecek” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here