Anasayfa Haber Prof. Dr. Bozaslan: AKP rasyonel işler yapmıyor

Prof. Dr. Bozaslan: AKP rasyonel işler yapmıyor

Paylaş

Mardin Artuklu Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cuma Çiçek, seçim döneminde “güvenlik” üzerinden bir siyaset izleyen AKP’nin, Kürt sorununun çözümünde hemen bu politikasından vazgeçemeyeceğini belirterek, çözüm masasının ancak orta vadede ya da bir yıl içinde yeniden kurulabileceğini söyledi. Paris’teki Sosyal Bilimler Yüksek Tahsil Okulu öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Bozaslan da, “AKP rasyonel işler yapmıyor” diyerek, AKP’nin kutuplaştırıcı siyasetin endişe verici olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de AKP’nin devreye koyduğu savaş konseptini değerlendiren akademisyenler, sorunun çözümü noktasında diyalog ve yüzleşme çağrısı yaparken, AKP’nin ortaya koyduğu kutuplaşma siyasetinin de kaygı verici olduğunu söyledi. Türkiye’de yeniden merkezleşme süreci yaşandığını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cuma Çiçek, Ankara’dan yerele yayılan büyümüş bir devlet yapısının kurulduğunu dile getirdi. Devletin ciddi anlamda kendi gücünü ve toplumu yönetme gücünü arttırdığını söyleyen Çiçek, 13 yıllık dönemde reformlar yapılsa da derin devletin güvenlik siyasetinin olduğu gibi durduğunu vurguladı. Bunun da kaygı verici olduğunun altını çizen Çiçek, gelinen çatışmalı sürecinin de Rojava üzerinden okunabileceğini ifade etti.

‘AKP Kürt realitesini ne kadar kabul edebilecek?’

Rojava üzerinde Kürt Hareketi ile AKP’nin anlaşamaması halinde çatışma sürecinin devam edeceğini dile getiren Çiçek, Türkiye’de, AKP, CHP, MHP ve HDP olmak üzere 4 blok güç olduğunu ve bundan sonraki sürecin bu 4 bloğun birbirini ne kadar kabul edeceği ile ilgili ilerleyeceğini söyledi. HDP’nin AKP’ye veren oy kesimi, AKP’nin de HDP’ye oy veren kesimi tanıması ve anlaması üzerinden bir yüzleşme süreci yaşanabileceğini söyleyen Çiçek, tüm grupların birbirini tanıması ile yeniden diyalog sürecinin başlayabileceğini vurguladı. Çiçek, “AKP Kürt realitesini ne kadar kabul edebilecek? Rojava’daki Kürt realitesini ne kadar kabul edebilecek? Ya da HDP güvenlikçi siyaseti onaylanan yüzde 49’luk kesimi ne kadar kabul edebilecek? Bu nedenle yüzleşme şart” diye konuştu.

‘Türkiye’nin Suriye siyaseti çöktü’

PYD’nin Rusya ve Paris’te temsilcilik açacağını hatırlatan Çiçek, Rojava denildiğinde akla dağınık bir güç değil toparlanmış bir siyasi aktörlerin hatırlanması gerektiğini belirtti. Rojava’nın iyi okunması gerektiğini söyleyen Çiçek, “2012 ve 2013’te Kürtlerin Suriye’de bir güç olacağı, Türkiye’nin aklına gelmezdi. Bu Türkiye’nin çok da öngörmediği, istemediği bir gelişmeydi. Buna rağmen oldu. Bu da Suriye’deki siyasetinin çöktüğü anlamına geliyor” dedi.

‘Çözüm masası yeniden kurulabilir’

Kürt sorununda yeniden bir çözüm sürecinin, AKP’nin seçim döneminde güvenlik üzerinden bir siyaset izlemesi nedeniyle hemen başlamayacağını, belki bir orta vadede ya da bir yıl içinde çözüm masası kurulabileceğini söyleyen Çiçek, bu dönemde tarafların birbirlerinin elini zorlamaya çalışacağını dile getirdi. Türkiye’deki Kürt sorununun Rojava’daki gelişmelerle de bağlantılı olduğunu ifade eden Çiçek, şunları söyledi: “AKP’nin HDP’yi 20 kentte güç olmuş partiyi yok sayma durumu var. Bu yeni dalgayı görme dışında bir şansı yok. Aynı şekilde HDP’nin de, Kürt Hareketi’nin de AKP’yi yok sayma durumu olamaz.”

‘AKP rasyonel işler yapmıyor’

Paris’teki Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’de (Sosyal Bilimler Yüksek Tahsil Okulu) Öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Bozaslan da, AKP’nin Türkiye’de denge ve kontrol mekanizmalarını imha ederek hızlıca rasyonelliği çökerttiğini söyledi. “AKP kurumların içini boşaltıyor” diyen Bozaslan, Türkiye’de hiçbir zaman kurumların tam bir özerk olarak çalışamadığını AKP’nin içinde bile birçok kurumun içinin boşaldığını belirtti.

‘DAİŞ Türkiye için büyük tehlike’

2014’te Türkiye’de pek çok yazarın “Kobanê’de Kürtlere yardım etmemiz gerekiyor, bu yardım aynı zamanda bir Kürt-Türk ittifakını oluşturacak bir durum” diye yazdığını ancak bugünlerde Kobanê ve PYD’ye yönelik yoğun bir düşmanlık söylemi geliştiğini belirten Bozaslan, “AKP’nin içinde düşmanlık savunan gruplar var. Bu, dışarıda bile olsa gruplara karşı düşmanlığı benimsiyor. Kısmen Türkiye’nin DAİŞ siyasetinde bir değişme oldu. Ancak, Amerika ve Avrupa’daki pek çok kişi halen daha AKP’nin DAİŞ’i desteklediğini ve DAİŞ’i tehlike olarak yazıyor. DAİŞ, Türkiye için büyük bir tehlike” dedi. Bozaslan, AKP’nin yarattığı kutuplaşmanın tedirgin edici boyutlara ulaştığını belirterek, kendisini tedirgin eden korkutan şeyin AKP’nin düşmanlık söylemi olduğunu vurgulad diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here