Anasayfa Haber Prof. Dr. Erzan: Sivil toplum iktidara baskı yaparsa çıkmaz sokak aşılır

Prof. Dr. Erzan: Sivil toplum iktidara baskı yaparsa çıkmaz sokak aşılır

Paylaş

 Barış Bloku’nun “Barış için, özgürlük için sözümüz var” şiarıyla düzenlediği forumda konuşan akademisyen Prof. Dr. Ayşe Erzan, Kürdistan’daki katliamlara dikkat çekerek, savaş halini “çıkmaz sokak” olarak tanımladı. Erzan, bu çıkmaz sokaktan da ancak sivil toplumun iktidara yapacağı baskı ile çıkılabileceğine vurgu yaptı.

İstanbul Barış Bloku, Karaköy’deki TMMOB Mimarlar Şubesi’nde, “Barış için, özgürlük için sözümüz var” şiarıyla, çatışmalı sürecin yeniden barış ve müzakere sürecine evrilmesi noktasında “Neler yapılabilir?” konusunu konuşmak üzere forum düzenledi. Foruma, Barış Bloku Eşsözcüsü Prof. Dr. Gencay Gürsoy, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, sanatçı Ferhat Tunç, yazar Oya Baydar, gazeteciler Ayşe Yıldırım, Ertuğrul Mavioğlu ve Nadire Mater’in yanı sıra çok sayıda aydın, yazar ve akademisyen katıldı. Formun açılış konuşmasını yapan Barış Bloku Eşsözcüsü Nuray Sancar, Kürdistan’da yaşanan savaş sürecine değinerek, Batı’dan bir ses çıkartılması gerektiğini söyledi. Sancar, Barış Bloku’nun güçlendirilmesi için herkesin katkı sunması gerektiğini söyledi.

‘İzlenimim herkesin barış istediği yönünde’

Sancar’ın ardından Ankara’ya giderek siyasi partilerle görüşme yapan grupta bulunan Oya Baydar, konuya dair görüşlerini paylaştı. Baydar, ilk olarak Diyarbakır’a gittiklerini belirterek, “Biz oraya ‘cici grup’ olarak gittik. Yani valiyi ve kaymakamı ziyaret ederek onlardan izin alarak görüşmelerimizi yaptık. Bence faydalı bir ziyaretti. Sözümüz çok basitti. ‘Asıl olan hayattır. Bu kan dursun, masaya oturtulsun’ sözümüz buydu” dedi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tan duyduğu, “Biz koşulsuz olarak konuşmaya hazırız ancak bize de koşul sunulmasın” cümlesini de paylaşan Baydar, görüşmelerin sonunda edindiği izlenimin “Mutlaka herkesin barış istediği” yönünde olduğunu belirtti. Baydar, Ankara’da görüştükleri herkeste de “Silahlar hakimken bu sorun çözülmez” görüşünün hakim olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Ayşe Erzan, Kürdistan’daki katliamlara dikkat çekerek, savaş halini “çıkmaz sokak” olarak tanımladı. Erzan, bu çıkmaz sokaktan da ancak sivil toplumun iktidara yapacağı baskı ile çıkılabileceğini vurgulayarak, Barış Bloku’nun böyle bir gücü olabileceğine işaret etti.

‘Kürtler için hukuk yok’

Erzan’ın ardından Avukat Muharrem Erbey söz aldı. Erbey, Kürdistan’da çok yoğun bir şekilde hak ihlalleri yaşandığını belirterek, işkence gören mağdurlara savcının ve hakimlerin “Ne oldu kapı mı çarptı?” şeklinde sorular sorduğunu paylaştı. 18 yaşında bir gencin Silvan’da silah namlusu ile cinsel işkenceye maruz kaldığını hatırlatan Erbey, “İnanılmaz derece işkence var. Emniyet’te yeni birçok polis gelmiş. Hakimler ve savcılar da çok olumsuz yaklaşıyor. Avukatlara da çok kötü davranıyorlar. İşkence gören birine hakim, ‘ne oldu masum olduğunu mu düşünelim?’ diye sordu. Kürtler için hukuk yok. Hiç kimsenin güvencesi yok” dedi.

‘Herkes yaşanan çatışmalı süreçten rahatsız’

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Üstündağ, Barış İçin Akademisyenler Grubu kurduklarını ve bu grubun açıklamasının çok sert olmasına rağmen bin 7’nin üzerinde akademisyenin imza attığını belirterek, Türkiye’de herkesin yaşanan çatışmalı süreçten rahatsız olduğunu söyledi. Üstündağ, birçok uzmanın önümüzdeki 10 yıla savaşların damga vuracağı kanaatinde olduğuna dikkat çekti.

‘Kürdistan için barış seferberliği başlatılmalı’

En son konuşan Barışa Yürüyorum İnsiyatifi’nden fotoğrafçı Özcan Yaman, “Kürdistan’a doğru herkes harekete geçmeli. Heybesini alıp yollara düşüp Kürdistan’a doğru bir barış seferberliği başlatılmalı” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here