Anasayfa Röportaj Prof. Dr. Mesut Yeğen ”Hükümet eğer bu 10 maddeyi hayata geçirmede samimiyse...

Prof. Dr. Mesut Yeğen ”Hükümet eğer bu 10 maddeyi hayata geçirmede samimiyse PKK’nin siyaset alanında bulunmasının önünü açmalıdır.”

Paylaş

SADIK TOPALOĞLU’nun haberi  İmralı heyeti ile hükümet yetkililerinin ortak açıklamasında PKK Lideri Öcalan tarafından sunulan 10 maddelik müzakere başlığının Kürt sorunun demokratik çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi için temel olduğunu belirten , bunun PKK’nin ve Kürt halkının taleplerini demokratik bir yol ile çözmeye karar verdiğinin bir ifadesi olduğunu söyledi. Yeğen, ” Aksi taktirde demokratik siyasetin önü açılamaz” dedi.

680x680nc-ist-040315-yegen-10madde-yorum1
Kürt sorunun demokratik çözümü noktasında PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan süreç kapsamında hükümet yetkilileri ile İmralı heyetinin yaptığı açıklamada PKK Lideri Öcalan’ın açıkladığı 10 maddelik müzakere başlığı, müzakerenin kilidi olarak kabul ediliyor. Hükümet talepler konusunda hangi adımların atılacağını ifade etmek yerine “silahsızlanma” meselesini öne çıkararak talepleri görünmez kılmaya çalışıyor.

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Yeğen, 10 maddenin altının doldurularak bu konuda adımlar atılması gerektiğini belirtti. “Demokratik siyaset; tanımı ve içeriği” maddesine dikkat çeken Yeğen, demokratik siyasetin önündeki en büyük engellerden birisinin PKK’nin yasal siyaset alanında bulunmaması olduğunu söyledi.

‘PKK sorununu demokratik cumhuriyet ile çözmeye karar vermiş’

İmralı Heyeti tarafından açıklanan 10 maddenin daha önce PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Kürt hareketi tarafından defalarca kez dile getirildiğini hatırlatan Yeğen, 10 başlığın Kürt sorununun demokratik çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlayacak temel olduğunu söyledi. 10 başlığın ayrıca 40 yıldır silahlı mücadele veren PKK’nin Kürt halkının taleplerini demokratik bir yol ile çözmeye karar verdiğinin bir ifadesi olduğunu belirten Yeğen, “PKK bu maddelerle Kürt sorununu ortak vatan, demokratik cumhuriyet etrafında çözmeye karar vermiştir” dedi.

Demokratik siyaset için PKK siyaset alanında bulunmalı

10 başlıktan birisi olan “Demokratik siyasetinin içeriği tartışılmalı” başlığına değinen Yeğen, “Hükümet eğer bu 10 maddeyi hayata geçirmede samimiyse PKK’nin siyaset alanında bulunmasının önünü açmalıdır. Aksi taktirde demokratik siyasetin önü açılamaz” dedi. Demokratik siyasetin önündeki bir diğer engelin ise yüzde 10 seçim barajı olduğunu ifade eden Yeğen, ” Hükümet bunları yaptıktan sonra PKK de Kürdistan’da siyasetin çoğulculaşmasını sağlamalıdır” şeklinde konuştu.

‘Kürt sorunun çözülmesi için iktidarın yerel otoritelere devredilmeli’

“Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması” başlığının da Türkiye’nin demokratikleşmesi için önemli bir başlık olduğunu belirten Yeğen, “PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın daha önce sunmuş olduğu Demokratik Konfederalizm ve buna bağlı olarak demokratik ulus referans olarak kullanılırsa bir çok sorun çözülür” dedi. Ulusal ve yerel demokrasinin kurumlaşması için ulusun, toplumun, vatandaşlar cemaatinin, herhangi bir etnik aidiyete bağlı olmadan tanımlanması gerektiğini aktaran Yeğen, “Yapılması gereken bir diğer şey ise yerel idarelerin güçlenmesidir” dedi. Türkiye’nin aşırı merkeziyetçi bir ülke olduğunu ve bu madde ile çok demokratikleşeceğini ifade eden Yeğen, “Hem işlerin daha etkili yürütülebilmesi için hem de Kürt sorunun çözülmesi için iktidarın yerel otoritelere devredilmesi gerekir” dedi. Bunu hayata geçirmek için ise anayasal değişiklerin yetmeyeceğinin altını çizen Yeğen, “10 maddenin hayat bulması için toptan bir yeni anayasa çalışmasının yapılması lazım. Hükümet tarafından ciddiye alınıyorsa yapılması gereken yeni meclis oluşur oluşmaz bunu yapmaktır” şeklinde konuştu.İSTANBUL (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here