Anasayfa Haftanın Yazısı Prof. Katırcıoğlu: AKP ekonomik kriz korkusundan referandum için acele ediyor

Prof. Katırcıoğlu: AKP ekonomik kriz korkusundan referandum için acele ediyor

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Elinde silah olan ile döviz olan arasında fark yok” sözlerini derin krizin ayak yansıması olarak gören ekonomist Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, “Başkanlığı getirmelerindeki acele bundan kaynaklanıyor. Çünkü tek umutları Arap sermayesi” dedi.

Prof. Katırcıoğlu: AKP ekonomik kriz korkusundan referandum için acele ediyor

Türkiye’nin siyasi risklerden dolayı sürüklendiği ekonomik krize iktidar benzin taşıyor. En son Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonomik dengeleri sarsacak ve sermayeyi korkutan “elinde silah olan ile döviz olan arasında bir fark” sözleri, tedirginliği alevlendirdi.

‘HÜKÜMET TÜRKİYE GERÇEKLERİNDEN KOPMUŞTUR’

Döviz kurundaki artışı, bunun ekonomik krize olası yansımalarını ve Cumhurbaşkanını sözlerini değerlendiren ekonomist Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, hükümetin ekonomik analizleri “komplo teorileri” üzerine kurmaktan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Katırcıoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı ve iktidar partisinin mensuplarını dövizdeki artışın müssebibini ‘üst akıl, dış güçler’ olarak algılıyorlar, muhtemelen buna inanıyorlar. Ama hayatın gerçekliği bu değil. Bütün bunlar gösteriyor ki, iktidar partisi Türkiye’nin gerçeklerinden kopmuştur. Böyle bir operasyon olsa bile, (dış güçlerin ekonomi üzerinden operasyonu) Merkez Bankası’nın araçları var ve buna müdahale edilebilir. Ama bunu yapmıyorlar, yapamıyorlar.”

‘ASIL SORUN SİYASİYASAL GİDİŞAT’

Dövizdeki artışın çeşitliği sebepleri olduğuna dikkat çeken ve uluslararası gelişmelerin bunda etkili olduğunu hatırlatan Katırcıoğlu, ancak asıl nedenin Türkiye’deki siyasi gelişmeler olduğunu ifade etti. Türkiye’deki siyasi gidişatın güven vermeyen kırılgan ve kaygı yaratan bir gidişat olduğunu bunun da uluslararası sermayeyi ürküttüğünü, üretimi düşürdüğünü vurgulayan Katırcıoğlu, özellikle iktidarın bütün toplumsal kesimleri yok sayarak kendi siyasi kimliğini dayatmaktan vazgeçmesi gerektiğini söyledi: “Türkiye’ye tekçilik dayatılamaz, bunu 80 yıldır Kemalistler başaramadı. O yüzden bundan ders almak lazım.”

‘TEK UMUTLARI ARAP SERMAYESİ’

Bunca soruna ve yaklaşan büyük ekonomik krize rağmen iktidarın toplumsal kutuplaşmayı derinleştiren Cumhurbaşkanlığı sistemi ve bu konudaki anayasa değişikliği ısrarına da işaret eden Katırcıoğlu, “Niye bu kadar acele ediyorlar. Muhtemelen açıklamadıkları ama kafalarında olan şablon şu. Bu düzenlemeyi geçirip bir an önce Arap sermayesini Türkiye’ye getirmek istiyorlar. Türkiye’nin Arap sermayesi için cazip olma ihtimali var. Suudi Arabistan’ın ABD’deki 700 milyar dolar parası bulunuyor. ABD’nin açtığı dava bir gerginlik yarattı. Eğer Suudi Arabistan’ın suçlanması gibi bir durum ortaya çıkarsa, Arabistan paramı çekerim dedi. Bu paranın bir kısmını Türkiye’ye getirmek istiyorlar” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN SORUNUNU BÖYLE ÇÖZEMEZLER’

Dövizdeki gelişmelerin ekonomik krizin öncü sarsıntıları olduğunu savunan Katırcıoğlu, şunları söyledi: “Enflasyon yükselecek. İki haneli rakamlara yüzde 10’un üzerine çıkacak. MB 1.5 milyar doları piyasaya sürdü. Ama Türkiye’nin sorununu böyle çözemezler. Eğer anayasa geçerse dolar 4’ün çok üstüne çıkacak. Ekonomik krizden henüz tam olarak bahsedemiyoruz. Ama krizin bütün ip uçları var ve önümüzdeki dönemde bu gidişle bir kriz kapıda. Muhtemelen onlarda bunu görüyorlar. Ama bir an önce yetki alırsak meclisten, Arap sermayesini Türkiye’ye getirmek için gerekli teminatları verebiliriz ve sorunu böyle çözebiliriz diye düşünüyorlardır.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here