Anasayfa Haber Provokasyon sürüyor: HDP Soma seçim bürosu ateşe verildi

Provokasyon sürüyor: HDP Soma seçim bürosu ateşe verildi

Paylaş

Akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından HDP Soma ilçe binası yakılarak ateşe verildi. Yerel seçimlerde de yakıldığı öğrenilen binandaki yangına ilişkin, polis “kasıt yok” derken, HDP’liler yaşananın bir sabotaj olduğunu bildirdi.

Gazi Osmanpaşa caddesinde bulunan HDP seçim bürosuna yönelik yapılan saldırı ile ilçe binası kullanılamaz halle geldi. İlçe binasının yakılmasının ardında itfaiye ve polis ekipleri yangına müdahale ettikten sonra HDP yetkililerine haber verdi. HDP yetkilileri olayı haber alır almaz ilçe binasına geldiklerini ve parti binasının yakılmış olduğunu gördüklerini ifade ettiler.

HDP Soma ilçe başkanı Zabit İleri yaptığı açıklamada HDP ilçe binasının yakılmasını polislerin haber vermesi üzerine öğrendiklerini söyledi. İleri, “Biz ilçe binasına geldiğimizde Polisler kriminal inceleme yapıyorlardı. İlçe binasının kapı girişinin yan tarafında bulunan cam kırılarak parti binası ateşe verilmişti. Polis ve itfaiye kendilerine parti binasında bulunan gazetelerin güneşten ısınmasından dolayı yangının çıktığını söylediler” ifadelerini kullandı. İleri, “burada kasıt var kesinlikle, yangın gazetenin tutuşması ile başlamış olsaydı, kapıya, kapı koluna zarar verirdi. Ama benim gördüğüm kadarıyla, yangın kapı üzerinde bulunan bir pankart tutuşturulması ile başlamış. Ama yangın pankartın alt tarafından değil, üst tarafından başlamış ne tesadüfse. Bunu kimse kasıt yok diye geçiştiremez. Bu düpe düz bir saldırı ve sabotajdır. Genel olarak parti binalarımıza, silahlı saldırı ve kundaklama tarzı çok sayıda saldırı gerçekleştirildi. Buda partimizin büyümesini hazmedemeyen güçler tarafından yapılan bir saldırıdır. Bu saldırılar asla bizleri yıldıramayacaktır” dedi.

İleri, 2014 yerel seçimlerinde de aynı binanın HDP seçim bürosu olarak kullandıklarını, yerel seçimlerinden kullandıkları büronun tabelasının parçalanarak yerinden söküldüğünü, büronun camlarının kırılarak ateşe verildiğini de söyledi. Bu saldırının kendilerine yapılmış olan ilk saldırı olmadığını da ifade etti.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here