Anasayfa Kültür-Sanat Ragıp Zarakolu’na PL Fonu Barış Ödülü

Ragıp Zarakolu’na PL Fonu Barış Ödülü

Paylaş

Yayıncı ve insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu, düşünce ve ifade özgürlüğü ile insan hakları alanında gösterdiği olağanüstü çabalar nedeniyle PL Fonu Barış Ödülü’ne layık görüldü. Zarakolu ödülünü 10 Aralık Perşembe günü Kopenhag’da PL Fonu başkanı Poul Sögaard’dan alacak.

PL Fonu Barış Ödülü, Birleşmiş Milletler Evrensel İnsanhakları beyannamesi kapsamında şiddet yoluna başvurmadan demokrasi için mücadele veren kişi ve organizasyonlara veriliyor.

PL Fonu Barış Ödülü ilk kez, 1987 yılında Türkiyeli tiyatro yönetmen Ali Taygun’a Yunanistan’daki Albaylar cuntası döneminde yapılan işkenceleri sahneye koyduğu “Çıkmaz Sokak” (Street With No Exit) oyunu nedeniyle verilmişti.

Ali Taygun, dönemin yöneticileri tarafından yurtdışına çıkma yasağı konunca ödülünü almaya Kopenhag’a gelememiş ve PL Fonu yöneticilerinden Poul Lauritzen, Carl Seeber ve Prof. Erik SiesbyTaygun’a ödülü Ankara’da vermişlerdi.

Ragıp Zarakolu

Ragıp Zarakolu 1948 yılında İstanbul Büyükada’da doğdu. 1977 yılında eşiAyşe Nur Zarakolu ile birlikte yayıncılığa başladı. “Türkiye’de farklı düşünce ve kültürlere saygının Türkiye’de yaygınlaşması” mücadelesini, baskılara, kitaplarına el konmasına, imha edilmesine, ağır para cezaları ve cezaevine girmesine rağman hiçbir zaman terk etmedi. Bir süre Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) Yayımlama Özgürlüğü Komitesi Başkanlığı görevini de yürüten Zarakolu, Kürt sorunu ve Türkiye’deki azınlıkların durumu ile ilgili çalıştı.

Zarakolu en son 2011’de oğlu Deniz Zarakolu ile birlikte KCK davası kapsamında tutuklandı. Nisan 2012’ye kadar cezaevinde kaldı.

Ragıp Zarakolu, 2005’te 2005 yılında da Norveç Yazarlar Birliği’nin Norveç Kültür Bakanlığı’yla birlikte verdiği “İfade Özgürlüğü Ödülü”ne, 2007’de TGC Basın Özgürlüğü ve TYB Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’ne, 2008’de Uluslararası Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Ödülü’ne, 2011’de Hagop Meghabart Yaşam Boyu Onur Madalyası’na, 2012’de PEN Jeri Laber Uluslararası Yayınlama Özgürlüğü Ödülü, Asur Kültür Ödülü ve Ayrımcılığa Karşı İLEF Evrim Alataş Ödülü’ne layık görülmüştü. (EA) bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here