Anasayfa Forum Referanduma Doğru, Yeni Gözaltı ve Tutuklamalara Son Verilmeli, Vekiller Serbest Bırakılmalıdır!

Referanduma Doğru, Yeni Gözaltı ve Tutuklamalara Son Verilmeli, Vekiller Serbest Bırakılmalıdır!

Paylaş

 

Özgürlükçü Sol: Referandum süreciyle ilgili değerlendirme yapan Yeşil Sol Parti  açıklaması:

HDP Eş Başkanları, milletvekilleri, Belediye Başkanları ve yüzlerce siyasi aylardır tutuklu durumda. AKP belli ki, referandumdan “evet” çıkarabilmek ve toplumda ki korkuyu büyüterek sonuç alabilmek için bu hukuksuz uygulamalara yol vermeye devam edecek gibi görünüyor.

Aylardır tutuklu bulunan milletvekillerinin ve Belediye Başkanlarının serbest kalmasını beklerken, süreç yeni gözaltı ve tutuklamalarla devam etmektedir. Özellikle HDP üzerinde yoğunlaştığı görülen bu gözaltı ve tutuklama furyasının referandumun gündeme girmesiyle artmasını başka türlü değerlendirmemiz mümkün değildir.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’in ve Meral Danış Beştaş’ın tutuklanmaları bu operasyonların ve toplumu teslim almaya yönelik uygulamaların artarak devam edeceğini göstermektedir.

Bir yandan kimi kamu görevlileri, Kaymakamlar, Rektörler sosyal medyadan “evet” destekçisi videolar paylaşmakta bir yandan da demokratik siyasetin “hayır” tarafında yer alan siyasetçilere her türlü baskı ve yıldırma operasyonu hukuk tanımaz bir şekilde devam ettirilmektedir.

İktidara karşı muhalif görüşleriyle bilinenler her türlü hukuksuzluğa tabi tutulurken, iktidar yanlısı görüşler paylaşan kamu görevlileri hakkında herhangi bir işlem yapılmaması manidardır.Yeşil Sol Parti olarak;OHAL koşullarında yapılacak olan bu referandumun, sonuçları itibarıyla tartışmalı olacağının bir kez daha altını çizmek isteriz.

Haklarında tutuklama kararı çıkarılmış olan HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ve Meral Danış Beştaş’ın, aylardır tutuklu bulunan HDP Eş Başkanlarının, tutuklu tüm milletvekillerinin, Belediye Eş Başkanlarının acil bir şekilde serbest bırakılmalarını talep ediyor ve normal demokratik koşullarda referandum yapılması için OHAL uygulamasına son verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

İktidarın toplumu ayrıştıran bu referandum zorlamasını, muhaliflere yönelik gözaltı ve tutuklama uygulamasını kınıyor, toplumun bütün demokratik güçlerini, hayır kampanyasında dayanışmaya ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

01 Şubat 2017

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here