Anasayfa Dergi Referandumda Oy Vermeden Okumanız Gereken Kitap

Referandumda Oy Vermeden Okumanız Gereken Kitap

Paylaş

AReferandumda Oy Vermeden Okumanız Gereken Kitapvukat Ece Güner Toprak “Çare Başkanlık mı?”da, AKP tarafından “Türkiye tipi başkanlık sistemi”, “Cumhurbaşkanlığı sistemi” gibi isimlerle “Başkanlık sisteminden farklı” propagandasıyla savunulan sistemi etraflıca ele aldı.

Ülkemizde bugün en büyük sorun nedir diye sorsalar, tereddütsüz biçimde İletişimsizlik, kutuplaşma; uzlaşı eksikliği, sevgi eksikliği ve anlayış eksikliği, derim.”

Avukat Ece Güner Toprak 16 Nisan günü referanduma sunulacak anayasa değişikliği teklifini incelediği kitabında, Türkiye’nin temel sorununun böyle tanımlıyor. Bu referandum ise ortadan ikiye bölünmüş toplumun arasındaki açıyı genişletecek bir gelişme olarak yorumluyor.

Palme Yayıncılık’tan çıkan çalışmanın adı “Çare Başkanlık mı?”.

Toprak’ın temel sorusu bu ancak başka sorulara da yanıt vererek temel sorusuna yanıt veriyor. Kitabı “Ülkemiz için hayırlısı olsun” cümlesiyle bitiriyor.

Toprak “Çare Başkanlık mı?”da, AKP tarafından “Türkiye tipi başkanlık sistemi”, “Cumhurbaşkanlığı sistemi” gibi isimlerle “Başkanlık sisteminden farklı” propagandasıyla savunulan sistemi etraflıca ele almış ve soruları artırmış ve yanıtlarını vermiş.

Referandum sürecinde en çok tartışılan konulardan biri olan Meclis’in yetkilerinin ne kadar kısıtlandığına dair özlü yanıtı çok çarpıcı: “Mevcut anayasada Meclis en yetkili erktir. Yeni anayasada Mecllis ‘sembolik’ konumda olacaktır”.

Sorular ve yanıtları

AKP’nin MHP ile ortaklaşa hazırladığı 18 maddelik değişikliğin getirdiği sistemi savunanların getirdiği sekiz gerekçeyi kitabının ilk kısmında bölümler halinde incelemiş. Sekiz soru sorup her birisine yanıt vermiş.

Sorular şöyle:

“Meclis gerçekten güçlenecek mi?”,

“Cumhurbaşkanlığının yetkileri neler olacak?”,

“Yeni sistem istikrar sağlayacak mı, koalisyonları önleyecek mi?”;

“Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, ‘partili cumhurbaşkanını’ ve yeni sistemi gerekli kıldı mı?”

“Üçüncü erk olan yargı nasıl etkilenecek?”

“Yeni anayasa federasyona yol açar mı?”

“Yeni anayasa, ekonomiyi nasıl etkiler?”

“Yeni anayasa, terör felaketine bir çare mi?”

Bu ve bunun gibi soruların yanıtlarını tablolarla anlaşılır bir biçimde açıklayan “Çare Başkanlık mı?”dan bazı ayrıntılı tablolar:

Meclisin yetkileri ne kadar kısıtlanıyor?

Tabloları büyütmek için üzerine tıklayın.

Başkanlık sistemi kişi başı geliri olumsuz etkiliyor

 ABD Başkanlık Sistemi ile benzerliği var mı?

 Cumhurbaşkanına verilen yetkiler

Son sözü avukat Ece Güner Toprak’a bırakalım: “Bu kitapta da anlatmaya çalıştığım üzere, aradığımız çare anayasa değişikliğinde değil! Çare, başkanlık değil!” (HK)

Haluk Kalafat

ODTÜ, Siyaset Bilimi mezunu. Üniversite yıllarında Abra ve Patika adlı dergilerin yayınlanma süreçlerinde yer aldı. Bir süre Sol Yayınları’nda editörlük yaptı. Gazeteciliğe GazetePazar’da başladı; ardından Hürriyet gazetesinde çalıştı. Daha sonra Habertürk – Yarın gazetesi, Picus Edebiyat Dergisi’nde, Sabah ve Habertürk dergi gruplarında çalıştı. 2011’den bugüne bianet haber sitesinde çalışıyor

Bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here