Anasayfa Gençlik Rektör değil sanki savcı

Rektör değil sanki savcı

Paylaş

Ege Üniversitesi’nde okuyan yurtsever, demokrat ve devrimci öğrencileri baskı ve soruşturma kıskacına alan üniversite yönetimi hızını alamayarak, üniversite yerleşkesinde gerçekleştirilen basın açıklaması ve sonrasında çıkan olaylarda gözlemci olarak bulunan İHD yöneticileri hakkında da soruşturma başlattı.

Ege Üniversitesi’nde (EÜ), 20 Şubat’ta stant açan gruba, ülkücülerin saldırması sonucu ülkücü Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun yaşamını yitirmesi ile başlayan olaylar sonrası üniversite yönetimi yaklaşık 60’a yakın öğrenci hakkında “Balon şişirmek”, “Ağaç dikmek”, “Halay çekmek”, “Basın açıklamasına katılmak” gibi birçok gerekçelerle soruşturma açmıştı.

Soruşturmalarla öğrencileri bastırmaya çalışan üniversite yönetimi hızını alamayarak, 14 Ocak’ta Şırnak’ın Cizre ilçesinde polislerce katledilen Nihat Kazanhan için yerleşke içerisinde yapılan basın açıklaması ve açıklama sonrası çıkan olaylarda gözlemci olarak bulunan İHD İzmir Şubesi yöneticileri Cigerxwin Kalın ve Nuray Yalçin hakkında da olaylara karıştıkları iddiasıyla soruşturma başlattı. Aynı zamanda üniversite öğrencisi olan İHD’liler, olay günü gözlemci kartı ile üniversitede bulunmalarına rağmen haklarında başlatılan soruşturmanın hukuksuzluğun son boyutu olduğunu söyledi.

‘Gözlemci olarak bulunmama rağmen bana da soruşturma açıldı’

Bir yıldır İHD İzmir Şubesi’nde yönetici olduğunu ve aynı zamanda Ege Üniversitesi’nde de (EÜ) okuduğunu belirten Nuray Yalçin, genelde okulda yaşanan hak ihlallerini takip ettiğini ve devamlı İHD gözlemci kartının boynunda olduğunu söyledi. Nihat Kazanhan için yapılan basın açıklamasında da İHD gözlemcisi olarak orada olduğunu ve gözlemci kartı boynunda takılı olmasına rağmen kendisine de soruşturma açıldığını ifade eden Yalçin, “Sadece orada dışarıda gözlemci olarak yaşanan olayı izliyordum. Fakat yönetim bana da olaylara karıştığım için soruşturma açtı. İnsan hakları savunucusuyum. Orada görevim yaşanan hak ihlalini not tutup, raporlaştırmak. O gün de orada yaşanan hak ihlalini raporlaştırdım” dedi.

İlk defa bir İHD gözlemcisine soruşturma açıldığını belirten Yalçin, 2000 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile İHD aktivistlerine rahat çalışma zemini oluşturulduğunu fakat bu genelgeye rağmen zor şartlarda çalışma yürüttüklerini söyledi. Yalçin, soruşturmayı hukuksuzluk olarak nitelendirdi.

Uluslararası sözleşmelerde de insan hakları savunucularının çalışmalarının desteklendiğini ve uluslara arası bir korunmasının olduğunu belirten Yalçin, “Bütün bu veriler düşünüldüğünde Ege Üniversitesi yönetiminin bize soruşturma açması manidardır. Bize ve demokratik haklarını talep eden öğrencilere açılan bu mesnetsiz soruşturmalarının bir an önce geri çekilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here