Renault 10 işçiyi çıkarınca fabrikada üretim durdu

Paylaş

Oyak Renault yönetimi, ücretlerin iyileştirilmesi ve Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın tanınması amacıyla uzun zamandır direnen işçilerden 10’unu işten çıkardı.

 Sol gazetesinin aktardığı bilgilere göre, 10 işçinin çıkarılma haberinin yayılmasının ardından polis engellemesine karşın eylem başladı. İşçiler ‘Her yer Renault, her yer direniş’ sloganlarıyla fabrika önüne geldi, fabrikada üretim durdu.

İşçilere işten çıkarıldıkları haberi bu sabah cep telefonuyla geldi. Yönetim işçilere daha önce 24/08 ve 8/16 vardiyalarının iptal edildiği duyurmuştu.

Mayıs ayından beri direniyorlar

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında Bursa’da metal fabrikalarında çalışan Türk Metal üyesi işçiler, Türk Metal’in fabrikalarla imzaladığı toplu iş sözleşmesinin değiştirilmesini talep etmişti. Oyak Renault işçileri iktidara yakınlığıyla bilinen Türk Metal sendikasından istifa edip DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na geçmişti.

İşçiler dün yaptıkları toplantıda işten bir kişi bile atılırsa şalter indirme kararı almıştı. İşten çıkarma haberinin bildirilmesinin ardından yaklaşık 4 bin işçi fabrika önüne giderek çıkarılan arkadaşlarının işe iadesini istedi. Birleşik Metal-İş de açıklama yaparak, “Renault işçilerinin Birleşik Metal-İş Sendikası çatısı altında örgütlülüğünü hedef alan bu saldırı asla kabul edilemez. Sendikamız ve üyelerimizin birlikteliği geçmişte, saldırıları nasıl boşa çıkartmışsa bunu da boşa çıkartacaktır” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here