Anasayfa Emek Renault’ta direniş kazandı.

Renault’ta direniş kazandı.

Paylaş

Toplu İş Sözleşmesi nedeniyle üyesi oldukları Türk Metal-İş Sendikası’na tepki göstererek greve çıkan metal işçilerinin Renault fabrikasındaki direnişi, işveren ve işçi temsilcileri arasında yapılan görüşmede 9 maddelik protokol üzerinde anlaşma sağlanması ile sona erdi.

İşverenle imzalanan Toplu İş Sözleşmesi nedeniyle üyesi oldukları Türk Metal-İş Sendikası’na tepki göstererek sendikadan istifa eden ardından da çalıştıkları fabrikalarda üretimi durdurarak direnişe başlayan metal işçilerinin direnişinin 15 Mayıs’tan bu yana sürdüğü Renault’ta anlaşma sağlandı. Direniş işveren ve işçi temsilcileri arasında yapılan görüşmede 9 maddelik protokol üzerinde anlaşma sağlanması ile sona erdi. İşçilerin bir kısmı sabah vardiyasında iş başı yaparken diğer işçilerin de akşam vardiyasında iş başı yapacağı açıklandı.

Anlaşmaya varılan protokol maddeleri şöyle:

1- Kimse işten atılmayacak

2- İşçiler aleyhine yapılan şikayetten vazgeçilecek

3- Tüm çalışanların sendikal özgürlükleri tanınacak

4- Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konuyla ilgili talepleri ile kıdem ve saat ücretleri dikkate alınarak bir ay içinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacaktır. Düşük aylık ücret alanlara daha yüksek ve yüksek aylık ücret alanlara daha düşük prim olmak üzere ayrıştırılma yapılacaktır ve iç kategorizasyon sistemindeki geçişleri hızlandırma üzerine çalışılacaktır.

5- 4 No’lu madde kapsamında yapılacak iyileştirmelere mahsuben 1 hafta içerisinde tüm çalışanlara bin lira avans ödemesi yapılacak.

6- Her yılsonunda çalışanlara kalite işgüvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primi verilecek olup prim miktarı asgari net 600 TL olacaktır.

7- İşyerinde çalışan ancak mevcut toplu iş sözleşmesinde dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanan sendikasız işçilerin serbestçe sözcü seçmeleri halinde, yasal mevzuat çerçevesinde seçilen sözcüler, işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap kabul edilecekler ve mevcut sözcüler seçime kadar işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap olacaklardır.

8- Banka maaş ödemeleri promosyonu olarak çalışanlara net 480 TL prim ödenecek

9- Oyak Renault süreç içerisinde yaşadığı zararla ilgili çalışanlardan hiçbir talepte bulunmayacak. Aynı şekilde çalışanlar da süreçle ilgili Oyak Renault’dan şikayetçi olmayacak.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here