Anasayfa Haber ‘Roboski 1096 gün, 26000 saattir adalet bekliyor’

‘Roboski 1096 gün, 26000 saattir adalet bekliyor’

Paylaş

HABER MERKEZİ (DİHA) – Roboski katliamının hukuki forma sokulmaya çalışıldığını belirten İHD İstanbul Şube Başkanı Abdülbaki Boğa, “Devlet özür dilemedikçe, Kürt düşmanlığından vazgeçmedikçe Roboski’ye nasıl adalet gelecek? Artık bu Kürt düşmanlığından vazgeçilmeli” dedi. MAZLUMDER üyeleri Ankara’da “Roboski 1096 gündür yani 26 000 saattir adalet bekliyor” diye belirtti. ÇÜ öğrencileri ve BÖDER üyeleri de Roboski’de yaşamını yitirenleri andı.

İstanbul Üniversitesi Demokratik Yurtsever Öğrenci Meclisi, Roboski katliamının yıldönümü nedeniyle İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde panel düzenledi. HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ve İHD İstanbul Şube Başkanı Abdülbaki Boğa’nın konuşmacı olarak katıldığı panelde, “Roboski ji bir nakin” yazılı pankart açıldı. Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından başlayan panelde ilk olarak HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu konuştu. Ekonomik bakımdan zengin bir coğrafya olan Kürdistan’da halkın yoksulluk içinde yaşadığını söyleyen Zenderlioğlu, “Bu yüzdendir Roboski’nin tarihi altın ve gümüş değil. Bu yüzden bir paket sigara için 34 insan F-16’lar ile bombalandı” dedi.

Kürt halkının, varlık içinde yokluğu yaşadığını belirten Zenderlioğlu, “Kürdistan’ı dört parçaya böldükler ve her bir parçayı dört devletin egemenliği altında köleleştirdiler. Her dört devlet de kültür, ekonomi, dil ve siyaset alanında halkları yok etmeye çalıştı. Kürtlerin yarası budur. Bu haksızlığı, bu hukuksuzluğu, bu katliamı biz ne kadar dile getirsek de yetmez” diye konuştu.

‘Sesini çıkaran kim varsa bu cendereden geçti’

İHD İstanbul Şube Başkanı Abdülbaki Boğa da, Türkiye’nin ulus devlet ideolojisi üzerine kurulu olduğunu ve bu zemini yaratmak için Kürtleri ve Ermenileri katlettiğini, ceza yargılaması sistemiyle de ulus devleti bütün yönleriyle koruma altına aldığını söyledi.
Türkiye’de farklılığını dile getiren her toplumsal kesimin aynı katliam ve baskı süreçlerine uğradığını vurgulayan Boğa, “Roboski’ye, Kobanê’ye biz nasıl geldik? Bu tekçi zihniyet, hukuk metni ile birçok yerde katliam yaptı. Sesini çıkaran, farklılığını dile getiren kim varsa bu cendereden geçti” dedi.

‘Katliam hukuki forma sokulmaya çalışılıyor’

Roboski katliamının hukuki forma sokulmaya çalışıldığına dikkat çeken Boğa, şunları dile getirdi: “Devlet özür dilemedikçe, Kürt düşmanlığından vazgeçmedikçe Roboski’ye nasıl adalet gelecek? Artık bu Kürt düşmanlığından vazgeçilmeli. Devleti bu düşmanlığından vazgeçirecek olan da Kürt halkının örgütlü gücü olacaktır.”

‘Roboski adalet bekliyor’

MAZLUMDER Genel Merkezi tarafından Roboski’nin yıldönümünü protesto etmek amacıyla Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirildi. “Bıla Roboski di taritiya Enqere de wenda nebe” pankartının açan MAZLUMDER üyeleri, “Katır sırtında taşınan ölüleri unutursam kalbim kurusun”, “Roboski 1096 gündür yani 26 000 saattir adalet bekliyor”, “Sınırlara inat Roboski’ye adalet” dövizleri taşıdı.

‘Roboski yüreklerde kanayan bir coğrafya’

Açıklama yapan MAZLUMDER Ankara Şube Başkanı Mehmetcan Çağlayan, üzerinde 3 yıld geçen ve failleri yargılanmayan Roboski katliamının herkesin yüreğinde kanayan bir coğrafyanın adı olarak kaldığını söyleyerek, 3 yıl boyunca Roboskililerin yürüttükleri adalet mücadelesinde her defasında siyasilerce hakaretlere uğradıklarını kaydetti. Çağlayan, “Roboski katliamı devletin işlediği katliamlar ve toplumsal travmalar zincirinin son halkasıdır. Bundan sonra böyle katliamların yaşanmamasının garantisi ancak bu kirli tarihle yüzleşmek ve sorumluların adaletle yargılanması ile mümkün olacaktır. Bu aynı zamanda hükümet ve Öcalan arasında yürütülen çözüm sürecinin temel bir ön koşuludur da” diye konuştu.

Açıklama Roboski katliamında yaşamını yitirenlerin anısına yazılan mektupların okunmasıyla sona erdi.

Öğrenciler Roboski’de katledilen 34 kişiyi andı

Adana’da Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) okuyan devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler, Roboski katliamında katledilen 34 kişiyi Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenledikleri programla andı. Üniversitede öğrencilere yönelik iki gündür süren ırkçı saldırılara rağmen anma etkiliğini gerçekleştiren öğrenciler, salona “Katil devleti unutmadık, unutturmayacağız” ve “Unutursak kalbimiz kurusun” pankartları astı. Çok sayıda öğrencinin ve siyasi parti ile STK temsilcilerinin de katıldığı anma programında özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunularak, “Şehid na mırın” sloganları atıldı. “Türkiye’de katliamlar” adıyla kısa bir söyleşi ile başlayan anma programı, şiir dinletisi ve “Ağlama annem güzel yerdeyim” isimli belgesel filmin gösteriminin ardından sloganlarla sona erdi.

Bitlis’te Roboski katliamı kınandı

Bitlis Öğrenci Derneği (BÖDER) üyeleri de Roboski katliamını kınamak için Karabulak Mahallesi’nde bulunan halk evinde sinevizyon gösterimi gerçekleştirdi. Gösterimin yapıldığı salona ”Roboski’nin faiileri 34 canın kanında boğulacaksınız”, “Bir ölür bin doğuyoruz, akın akın geliyoruz” ve “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız” pankartlarının yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri asıldı. Yurttaşların yoğun ilgi gösterdiği sinevizyon gösterimi öncesi Roboski’de yaşamını yitiren 34 yurttaş için saygı duruşunda bulunularak, “Çerxa Şoreşê” marşı okundu. Ardından konuşan BÖDER üyesi Zilan Yıldız, Maraş’tan Çorum’a, Sivas’tan Lice’ye, Soma’dan Roboski’ye kadar devletin katliamlar yaptığını ve bu katliamların yıllardır üstünü örtmek için uğraştığını belirtti. Yapılan konuşmaların ardından sinevizyonun gösterimi yapıldı.

(ekip/rk/iya)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here