Anasayfa Haber Roboski can evimizden vurulmamızın, bir kış günü geleceğimizin buz kesilmesidir

Roboski can evimizden vurulmamızın, bir kış günü geleceğimizin buz kesilmesidir

Paylaş

“Roboski acıdır, kederdir, derttir, ölümdür, yokluktur, perişanlıktır. Roboski can evimizden vurulmamızın, bir kış günü geleceğimizin buz kesilmesidir

Katliamın 200. haftasında yürüyüş düzenleyerek adalet talep eden Roboskili aileler, “29 Ekim bayram değil, Roboski Katliamı’nın 200. haftasıdır” dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 34 sivil yurttaşın aileleri, katliamın 200. haftası vesilesiyle Gülyazı (Bejuh) Köyü Sağlık Ocağı önünden 34 kişinin mezarlığına yürüdü.

Çok sayıda kişinin katıldığı yürüyüşte, “Oy vermeye giderken Roboski’yi unutma”, “29 Ekim bayram değil Roboski katliamının 200. haftasıdır” yazılı pankartlar taşındı. 34 yurttaşın mezarlarına karanfiller bırakılmasının ardından açıklama yapan Vahit Encü, 200 hafta önce bu ülkenin bir yanında bayram olduğunu, diğer yanının ise yas tutulduğu söyledi. Encü, ” 29 Ekim bayram değil Roboski katliamının 200. haftasıdır” dedi.

Roboski’nin bu ülkede zalimin ne kadar zalim ve mazlum ne kadar mazlum olduğunun en somut hali olduğunu söyleyen Encü, “Roboski acıdır, kederdir, derttir, ölümdür, yokluktur, perişanlıktır. Roboski can evimizden vurulmamızın, bir kış günü geleceğimizin buz kesilmesidir” şeklinde konuştu.

‘Hüsnü’nün acısını hafifletecek hiçbir olumlu gelişme olmuyor’

 

srnk-29-10-15-Roboski-200-hafta-basn-aciklamas3

Roboski katliamının 200. haftası olduğunu belirten Encü, önce günleri, sonra haftaları, ayları ve yılları saydıklarını ve zamanın akıp geçerken acılarının hala taze olduğunu söyledi. Encü, “Hüsnü Encü katledildiğinde oğlu hala doğmamıştı. Katliamdan sonra doğan çocuğa babasının adı verildi. Küçük Hüsnü şimdi bir şeyleri kavramaya başlayacak yaşa geldi. Babasının bombalar ile katledildiğini anlayacak, sonra katledenlerin bizzat vatandaşı olduğu bu devletin olduğunu öğrenecek ve yine bu devletin katliamın üstünü örtmek için türlü desiseler kurduğunu bununla da yetinmeyip adeta katledilenlerin ailelerini cezalandırdığını fark edecek. Ne hazindir ki küçük Hüsnü’nün acısını hafifletecek hiçbir olumlu gelişme olmuyor” dedi.

‘Unuttursak kalbimiz kurusun’

srnk-29-10-15-Roboski-200-hafta-basn-aciklamas1

Bir yılbaşına denk gelen Roboski katliamın ülkenin metropollerinde havai fişekler ile kutlamalar yapıldığını belirten Encü, “34 insan öldü ve bu ülke bir gün sonra ancak duyabildi. 34 insan öldü ve hemen gizlilik kararı verildi. 34 insan öldü ve bu ülkenin yöneticisi çıkıp TSK’ya hassasiyetinden dolayı teşekkür etti. 34 insan öldü ve tek bir kimse görevden alınmadı. 34 insan öldü ve dava görevsizlik gerekçesi ile sumen altı edilmeye çalışıldı. Ve bizlere sadece yas tutmak kaldı” diye konuştu.

Türkiye gündeminden Roboski’nin hiçbir zaman hak ettiği önemi görmediğini belirten Encü, “200 haftadır devam eden açıklamalarımız ve adalet talebimiz kesilmeden devam edecek. Bizler çocuklarımızın yasını tutuyorken asla ve asla yılgınlık göstermeden mücadelemizi yükselteceğiz. Roboski katliamını unutursak kalbimiz kurusun” dedi.diha

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here