Anasayfa Haber Roboski sınırında askeri operasyon yeni provokasyonların habercisi mi?

Roboski sınırında askeri operasyon yeni provokasyonların habercisi mi?

Paylaş

Uludere’nin Federal Kürdistan sınır hattına dönük TSK tarafından günlerdir yapılan askeri yığınağın ardından yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, bölgede kapsamlı bir askeri operasyon başlatıldı. Bölgeden gelen bilgilere göre, askerler HPG’lilerin bulunduğu alanlara yaklaştı.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünün Federal Kürdistan sınır hattında günlerdir devam eden askeri yığınağın ardından bölgede bugün kapsamlı bir askeri operasyon başlatıldığı öğrenildi. Yerel kaynaklar, askerlerin Roboski köyünden Federal Kürdistan Bölgesi’ne girmeye çalışarak çatışma ortamı yaratmaya çalıştığını paylaştı. Başlatılan operasyonla, geçtiğimiz günlerde Ağrı’da başlatılan askeri operasyonla yaratılmak istenen, ancak halkın yaklaşımı ile açığa çıkan provokasyonun bu kez sözkonusu bölgede çıkarılmak istendiğini akla getirdi.

Seçim süreci ile birlikte AKP hükümetince milliyetçi histerinin yükseltilmesine dönük olarak yaratılmak istenen kaos ve çatışma ortamı konusunda daha önce yaptıkları açıklamalarla uyarıda bulunan KCK yetkilileri, çekilmek istedikleri çatışma ortamına girmemek için azami özen göstereceklerini ifade etmişti.

Yapılan açıklamalara rağmen sınır hattında başlatılan operasyonla amaçlanan çatışma ortamı bölge halkını kaygılandırdı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here