Anasayfa Haber Roboskili aileler 45 aydır adalet arayışında

Roboskili aileler 45 aydır adalet arayışında

Paylaş
  •  Roboski katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerinin her ayın 28’inde gerçekleştirdiği adalet arayışı eyleminin 45’incisi düzenlendi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde TSK’ya ait savaş uçaklarının 28 Aralık 2011 tarihinde yaptığı bombardıman sonucu yaşamını yitiren 34 sivil yurttaşın ailelerinin her ayın 28’inde düzenlediği adalet arayışı eyleminin 45’incisi düzenlendi. Her ay Şırnak Adliyesi önünde gerçekleşen eylem bu sefer, Şırnak Devlet Hastanesi’nde bulunan 4 HPG’linin cenazesini bekleyen yurttaşlarla dayanışmak için Şırnak Devlet Hastanesi önünde gerçekleşti. Katliamda yaşamlarını yitiren aile bireylerinin fotoğraflarını taşıyan ailelere, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, DBP ve HDP il yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş da destek verdi.

‘Coğrafyamız çok tehlikeli bir savaş içine sokulmak isteniyor’

Eylemde ilk olarak konuşan İnsan Hakları Savunucu Yannis Vasilis Yaylalı, kolluk kuvvetlerinin hükümetten aldıkları güçle şehir, ilçe ve köy merkezlerini en ağır silahlar ile toplar ile vurduğunu söyledi. Yaylalı, “Bunun sonucunda 7 yaşında bir çocuktan 70 yaşındaki bir yaşlıya kadar ayırt etmeden sivil insanlar acımasızca katlediliyor. Biz insan hakları savunucusu olarak bu tehlikeli tırmanışın sonlandırılmasını, bir an önce sivil insanlarımızın canına kasteden bu tehlikeli oyundan vazgeçilmesi çağrısı yapıyoruz” dedi.

‘Gelin barış çağrılarını hep birlikte yükseltelim’

Ardından konuşan katliamda yaşamını yitiren Adem Ant’ın kardeşi Narin Ant, tüm halklara barış çağrısında bulunarak, “Bu savaşta evlatlarını, kardeşlerini, yakınlarını yitirmiş, yüreği yanmış, ocağına ateş düşmüş herkes yaşadıkları acılara rağmen isyan edip barış istiyorsa ve bu feryatları, haykırışları duymayan hissetmeyen, kandan, gözyaşından beslenen, saltanatları için rant elde edenler sadece ve sadece bu savaşın taraftarıdır. Bu ateş sadece Kürtleri değil herkesi yakmaktadır” dedi.

‘Bugün Kürdistan’da Roboskiler hergün yaşatılmakta’

Eylemde konuşan HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ise “Kendi gibi olmayan, kendi ırkından, dininden ve kendi gibi konuşmayan herkesi inkar eden devlet zihniyeti, Roboski’de de en kirli ve karalık yüzünü göstererek orada bir vahşet ve katliam yaptı” dedi. Birlik, “Bugün Kürdistan’da Roboski her gün tekrar tekrar yaşatılmakta. Önce Suruç, Gever, Silvan, Cizre, Silopi ve dün gece Şırnak’ta aynı vahşet, aynı katliam ve aynı zihniyet kendisi gibi olamayanlara karşı devlet yine katliamcı yüzünü göstermektedir” dedi.

Açıklama, katliamda yaşamını yitiren Bedran Encü’nün ablası Hacer Encü’nün kardeşinin hikayesini anlatan mektubu okumasıyla son buldu. ŞIRNAK (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here