Anasayfa Haber Roboski’nin failleri ortaya çıkarılmadan barış olmaz’

Roboski’nin failleri ortaya çıkarılmadan barış olmaz’

Paylaş

 Dünya İnsan Hakları ve Demokrasi Hartası dolayısıyla Van’da düzenlenen “İnsan ve Hakları” konulu panele katılan gazeteci Mehmet Altan, Roboski katliamının failleri ortaya çıkarılmadan barıştan söz edilemeyeceğini söyledi.

Dünya İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası dolayısıyla İHD Van Şubesi öncülüğünde Sosyolog İsmail Beşikçi ve Gazeteci Mehmet Altan’ın katılımı ile “İnsan ve Hakları” konulu panel düzenlendi. Van Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele konuşmacı olarak katılması planlan gazeteci Ayşegül Doğan rahatsızlığı dolayısıyla katılamazken, panele HDP Van milletvekilleri Bedia Özgökçe, Adem Özcaner, Tuğba Hezer, Lezgin Botan ile HDP ve DBP il ve ilçe eşbaşkanları, sivil toplum örgütü yöneticileri ve yüzlerce kişi katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan İHD Şube Başkanı Murat Melet, katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anarak, Kürdistan tarihinin insan hakları ihlalleri ile dolu olduğunu dile getirdi. AKP hükümeti döneminde insan haklarında ciddi kısıtlamalar ve ihlaller yaşandığının altını çizen Melet, PKK ve devlete yeniden masaya oturma çağrısı yaparak konuşmasını sonlandırdı.

‘50 milyon Kürdün statüsü yok’

Van TV Genel Yayın Yönetmeni Serdar Altan moderatörlüğünde başlayan panelde ilk olarak söz alan Sosyolog İsmail Beşikçi, 1920’de Milletler Cemiyeti döneminde Kürtlerin ve Kürdistan’ın birleşme ve bağımsızlık haklarının gasp edildiğini dile getirdi. Kürdistan’ın emperyalist güçler tarafından parçalandığını dile getiren Beşikçi, Kürt sorununun çözülememesinin nedenlerinden birinin bu olduğunu söyledi. Avrupa Birliği bünyesinde 28 devletin bulunduğunu aktaran Beşikçi, “Nüfusları 2, 3 milyon arasından değişen ülkeler varken, 50 milyonluk Kürtlerin bir statüsü dahi yok” dedi. 4 parça Kürdistan’ın bitişik bir sömürge olduğunu niteleyen Beşikçi, sömürge toplumların baskı ve zulüm ile kontrol edilmeye çalışıldıklarını aktardı. Uzun yıllar boyunca üniversitelerde Kürt tarihi üzerine araştırmaların yapılmasının engellendiğine dikkat çeken Beşikçi, 40 yıllık gerilla mücadelesi sonrası üniversitelerin araştırmalara açıldığını söyledi.

‘Roboski’nin failleri ortaya çıkmadan barış olmaz’

Ardından söz alan Gazeteci Mehmet Altan da Tahir Elçi’yi anarak, AKP hükümeti döneminde yaşanan hak ihlallerine değindi. Türkiye’de insan hakları ihlallerini artarak devam ettiğine değinen Altan, “Roboski çözülmeden bu barış olmaz. O 34 insanı bir devlet göz göre göre öldürüyor ve haberinin dahi yapılmasına izin vermiyor. Laf olsun diye hukuktan, demokrasiden ve insan haklarından söz edilemez. Bugüne kadar yaşatılan acıları demokratik yollarla gündeme getirebilirsek daha çabuk çözülebileceğine inanıyorum” dedi.

‘İnsan hakları beyannamesi sözde imzalandı’

Türkiye’nin 1948 yılında İnsan Hakları Beyanamesi’ni imzalamasının sözde kaldığını ve pratiğe geçmediğini söyleyen Altan,”Bütün insanlar özgür ve eşit doğar diyorlar hani nerde eşitlik. Bu beyannamede imzalananların hepsi palavra. Uygulamada hiçbir maddeye bakılmıyor. Bu beyannameyi imzaladın madem hani bu öldürdüklerinin failleri nerede. Bizi zaten öldürüyorlar dersek onları meşrulaştırırız. Hayır bizi öldüremezler, bize zulüm edemezler, bizim haklarımız var dememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Soru ve cevap bölümünün ardından panel son buldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here