Rojava Derneği : Yardımlaşmayı büyütelim

Paylaş

Rojava Derneği, AKP iktidarının göçertilme politikası kapsamında zorla yerlerinden edilen aileler için yardım kampanyalarını büyütüyor. Bugüne kadar 33 bin 500 aileye yardım yapıldığını dile getiren Rojava Derneği Eş Genel Başkanı Mustafa Ocaklık, her gün 7 bin aileye sıcak yemek dağıttıklarını ve “Cizre için bin 100 aileye bin 100 buzdolabı” kampanyasının da sürdüğünü kaydederek, yardım kampanyalarına katılım çağrısı yaptı.

Kürdistan’da yürütülen kirli savaşla birlikte onbinlerce aile zorla yerinden göç ettirildi. Evinden zorla göç ettirilen ailelerle dayanışmak için Rojava Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin başlattığı kampanyalarla yaralar sarılmaya çalışılıyor. Türkiye, Kürdistan ve Avrupa’dan gelen desteklerle kampanyalara gün geçtikçe büyüyor. Yapılan yardımlar ve kampanyalara ilişkin Rojava Derneği Eş Genel Başkanı Mustafa Ocaklık bilgi verdi.

Cizre, Silopi Şırnak, Nusaybin, Gever ve Sur’un 6 mahallesinde onbinlerce insan yaşadıkları yerlerinden göç etmek zorunda kaldığını dile getiren Rojava Derneği Eş Genel Başkanı Mustafa Ocaklık, insanların çoğu 90’lı yıllarda göç etmek zorunda kaldıkları köylerine ya da yakın yerlere göç ettiğini ifade etti. Rojava Derneği olarak destek ve yardımların ulaştırılması için koordinasyonlar oluşturup ailelere ulaştırdıklarını anlatan Ocaklık, ailelere yaptıkları gıdanın yanı sıra battaniye, sünger, giyim, çocuk maması, çocuk bezi gibi yardımların da yapıldığını söyledi.

Buzdolabı kampanyası sürüyor

Yardım kampanyaları kapsamında Cizre ve İdil’de hala günde 7 bin aileye sıcak yemek dağıttıklarını anlatan Ocaklık, su sorunu olan mahallelere ise su dağıttıklarını ifade etti. Ocaklık, “Cizre için bin 100 aileye bin 100 buzdolabı” kampanyasının devam ettiğini ve insanların bu kampanyaya destek vermelerini beklediklerini dile getirdi.

33 bin 500 aileye yardım

Ocaklık, Rojava Derneği olarak şimdiye kadar Gever’de (Yüksekova) bin 500 aileye, Şırnak merkez, bağlı ilçe ve köylerine bağlı 10 bin aileye, idil’de 4 bin 500 aileye, Cizre’ye 10 bin 500 aileye, Silopi’de 4 bin 500 aileye, Mardin merkez ve ilçelerine bağlı 3 bin 500 aileye ulaşıp yardım ettiklerini söyledi.

Ocaklık, “Diyarbakır Sümerpark’ta derneğimiz var. Gelen yardımları 50 kiloluk erzak paketlerini oluşturuyoruz. İçinde toplam 9 farklı malzeme var. Paketlerin içinde 3 kg şeker, 4 kg bulgur, 3 kg pirinç, 2 kg fasulye, 2 kg mercimek, 5 kg makarna, 1 kg şehriye poşetler bulunuyor. Bu paketler bir ailenin 20 günlük ihtiyaçlarını karşılıyor” dedi.

Ocaklık, yaptıkları yardımların bugüne kadar rakamsal değeri 20 milyon TL’yi geçtiğini söyledi. Kürdistan’da yapılan yardımların dışında batı illerinden de yardımların geldiğini söyleyen Ocaklık, İstanbul, İzmir, Antep ve Ankara’dan 70 TIR’dan oluşan yardım malzemelerinin kendilerine ulaştığını ve bu yardımları halka dağıttıklarını ifade etti.

Ocaklık, ailelere yardım kampanyası çerçevesinde 60 bin koli yarım paketi, 200 kamyon gıda yardımı, 10 kamyon su, 7 kamyon patates, 70 kamyon kum, tuğla, briket, kapı ve pencere dağıttıklarını söyledi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here