Anasayfa Haber Rojavalı Derviş’in tüm delilleri yok edildi

Rojavalı Derviş’in tüm delilleri yok edildi

Paylaş

 Aşkale’de Êzidî ile Rojavalı mültecilerin tutulduğu Geri Gönderme Merkezi’ne “İsyan çıktığı” gerekçesiyle yapılan özel tim baskınından 2 gün sonra serbest kalacakken, kendisini asarak intihar ettiği iddia edilen Dilo Derviş isimli Rojavalı gencin otopsi raporunda delillerin yok edildiği ortaya çıktı. Neredeyse boyuyla aynı uzunlukta olan ranzaya kendisini astığı ileri sürülen Derviş’in otopsi raporunda her intihar vakasında cinayet, zorlama, boğuşma gibi şüpheleri açığa çıkaran tırnak arası dokuların alınmadığı ve bu dokuların ise cenaze yıkama esnasında kimyasal ilaçlarla silindiği açığa çıktı.

Erzurum’un Aşkale ilçesinde Êzidî ve Rojavalı mültecilerin tutulduğu Geri Gönderme Merkezi’nde 28 Aralık tarihinde “isyan çıktığı” bahanesiyle özel hareket timlerinin de katılımıyla yapılan baskından 3 gün sonra Rojava’nın Heseke kenti nüfusuna kayıtlı Dilo Derviş (20) isimli gencin şüpheli ölümüne ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı.Kendisini astığı iddia edilen ranza ile Derviş’in boyu neredeyse aynı

Kendini astığı iddia edilen Derviş için olay yeri inceleme tutanaklarında Geri Gönderme Merkezi E Blok 2. katında bulunan 2-048 numaralı odada uzunluğu 2 metreyi bulmayan 2 yataklı ranzada kendi kazağı ile astığı bilgileri yer alırken, 1.80 boyunda olan Derviş’in boyu ve kendisini astığı iddia edilen ranzanın uzunluğu neredeyse aynı olması Derviş’in kendini asma ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Tırnak arası doku örnekleri alınmadı

Derviş’in cenazesinin getirildiği Erzurum Adli Tıp Merkezi’nde otopsi işlemleri yapıldı. Yapılan otopsinin tutanaklarında ise tüm intihar vakalarında alınan, cinayet, boğuşma, zorlama gibi şüpheleri açığa çıkaran tırnak arası doku örneklerinin alınmadığı ortaya çıktı. Raporda buna dönük herhangi bir açıklamaya yer verilmezken, cenazenin yıkanmasının ardından cenazeye bakan avukat Tugay Bek ise söz konusu doku örneklerinin kimyasal maddelerle yok edildiğini söyledi.

Boynunda morluk ya da iz yok

Derviş’in boyun bölgesinde kendisini astığına dair herhangi bir morluk ya da iz bulunmazken, otopsi tutanağında Derviş’in boynunda kırık oluştuğu belirtildi. Söz konusu durum Derviş’in boynunun kırılarak katledilebileceği ihtimalini güçlendiriyor.

İnceleme yapmak isteyen STK’ler engelleniliyor

Yetkililerce çıktığı belirtilen “isyan” ve “isyan”ı bastıran özel timlerin kullandığı güç hakkında bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmazken, Geri Gönderme Merkezi’nin hemen yanındaki kavşak ise 2 gün boyunca polislerce trafiğe kapatıldı. Söz konusu “isyan”ın ve isyanın özel timlerce bastırılması olayının üzerinden geçen günler boyunca Geri Gönderme Merkezi’nde inceleme yapmak isteyen İHD Erzurum şubesi, avukatlar ve mülteci derneklerine polislerce izin verilmiyor.

Geri Gönderme Merkezi’nde bulunan ve olaylara tanıklık ettiği öğrenilen sığınmacıların ise gizlice Van başta olmak üzere farklı illere nakledildikleri öğrenildi. Öte yandan yapılan özel tim baskını esnasında en az 5 sığınmacının farklı yerlerinden yaralandığı da öğrenilirken, bu sığınmacıların nereye götürüldüğüne dair bir bilgi ise edinilemedi.

2 gün sonra serbest bırakılacaktı

Adana’da 19 Ağustos 2015 tarihinde gözaltına alınan Derviş, “örgüt üyeliği” iddiasıyla Adana F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulurken 17 Kasım’da görülen ilk duruşmasında ise serbest bırakılmıştı. Serbest bırakılan Derviş, cezaevinden çıkar çıkmaz ise Adana Yabancı Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler tarafından tekrardan gözaltına alındıktan sonra Adana Göç İdaresi Başkanlığına götürülmüş, burada 2 hafta keyfi olarak tutulan Derviş, ardından ise hukuki olmayan bir şekilde Adana’da ikamet eden ailesine haber verilmeden Aşkale Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi. Ailesi ve avukatına 2 gün içerisinde serbest bırakılacağı bildirilen Derviş’in hemen ertesi gün ölüm haberi geldi.

‘Özel tim baskını Derviş’in ölümü ile direk bağlantılı’

Derviş ailesinin Adana barosuna bağlı avukatı Tugay Bek, olayın bir intihar olduğuna inanmadıklarını belirterek, şimdiye kadar ise olayın nasıl yaşandığına dair kendilerine herhangi bir yetkiliden açıklama yapılmadığını da söyledi. 28 Aralık tarihinde yapılan özel tim baskının Derviş’in ölümü ile direk bağlantılı olduğunu düşündüklerini belirten Bek, “isyan nasıl oldu? Yapılan müdahale ne şekildeydi? Bu konuda herhangi bir bilgilendirme yapılmadı” dedi. Yaşananların üzerinin örtülmek istendiğini belirten Bek, varsa da delillerin cenazenin yıkanırken kullanılan kimyasal ilaçlarla yok edildiğini söyledi.

‘Delillerin karartılması için her şey yapılmakta’

Olayın yaşandığı gün gittikleri Geri Gönderme Merkezi’nde kendilerinin içeri alınmadığı gibi hiçbir bilgide verilmediğini söyleyen İHD Erzurum Şube Başkanı Medeni Aygül ise, “Delillerin karartılması için de neredeyse her şey yapılmakta. Bu olayla ilgili yetkili mercilerden şu ana kadar da bir açıklama yapılmamış. Halen akıllarda soru işaretleri var. Bu olayın üstü örtülmek isteniyor” dedi.

‘Bu bir cinayettir intihar değil’

Derviş’in dayısı Muhammed Xhar ise “Biz bu olayın intihar olduğuna inanmıyoruz. Açık açık bir cinayettir. Çünkü yeğenimin hiç bir intihar nedeni yoktu ve yakında serbest bırakılacaktı. Bize doğru dürüst bir bilgi verilmedi. Yeğenim sadece kimliğinden dolayı öldürüldü. Bu bir cinayettir intihar değil” dedi.
diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here