Anasayfa Haber Romanlar: Size ihtiyacımız var

Romanlar: Size ihtiyacımız var

Paylaş

Halkların Köprüsü Derneği’nin düzenlediği “Opre Roma Romanlar ayağa kalkın” başlıklı panelde konuşan Roman Dernekleri Başkanı Abdullah Cıstır, “Sorunlarımız çok büyüdü. Size ihtiyacımız var. Bize dahil olun ve bizi dahil edin” dedi.

İzmir’de, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeni ile Halkların Köprüsü Derneği tarafından, Fransız Kültür Merkezi’nde, “Opre Roma Romanlar ayağa kalkın” başlıklı panel düzenlendi. Çok sayıda kişinin dinleyici olarak katıldığı panelde, Ege Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilgün Toker moderatrölük yaparken, panele konuşmacı olarak Gazeteci-Yazar Ayşegül Devecioğlu, Roman Derneği Başkanı Abdullah Cıstır ve oryantal Sılay katıldı. Panelde ilk olarak söz alan Cıstır, binlerce Roman’ın halen kendi gerçekliğinin farkında olmadığını ve fark ettikçe haklarını talep etmeye başladığını belirten Cıstır, Türkiye’de 250 civarında Roman Derneği olduğunu söyledi. Cıstır, ilk olarak Romanların sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı.

Romanlarla ilgili en önemli sorunun mevzuat sorunu olduğunu söyleyen Cıstır, kendilerinin dezavantajlı olarak tanımlandığını belirterek, “Algı eksikliğinden dolayı böyle adlandırılıyoruz. Sosyal hayata çıkış, eğitim ve temel hak özürlüklere ulaşımın farkında olunmadığı ortada. Biz dernek olarak çok kıymetli bir iş yapıyoruz. Toplumun bunu fark etmesini ve çözüm önerilerini sağlıyoruz. Bu şekilde Romanlar olarak biz de özgüven başladı” dedi.

“Mahallelerimiz akvaryum gibi” diyen Cıstır, mahalleden çıkan gençlerin mahalleden çıkar çıkmaz geri dönmek istediklerini söyledi. Roman halklarının haklarını savunan dernek olarak, haklarını talep ettiklerini belirten Cıstır, “Hükümetin politikaları yetersizdir. Bunlar merhemden öteye geçmedi. AKP’de ve CHP’de birer tane Roman aday var. Sayın Demirtaş’ın konuşmalarını çok beğeniyorum. Roman adayları HDP’de görmek isterim” diye konuştu.

‘Siyasetçi oy aldıktan sonra mahalleye gelmiyorlar’

Romanlarla ilgili olarak mevzuatın değişmesi gerektiğini belirten Cıstır, “Sorunlarımız çok büyüdü. Size ihtiyacımız var. Bize dahil olun ve bizi dahil edin” dedi. Cıstır son olarak, “Mahallelere gelin size ihtiyacımız var. Eğitimli modellere ihtiyacımız var. Farkında değiliz farkında olmalıyız. Bu mecrada kendilerimizi ifade etmeliyiz. Üniversitelerimizi tembel buluyoruz. Akademisyenlerin de bizi konu mankeni olarak kullandığını görüyoruz. Profesör oluyorlar, ondan sonra mahalleye gelmiyorlar. Sonra siyasetçi geliyor oy istiyor oy aldıktan sonra gelmiyorlar. Biz, biz gibi kalmak istiyoruz ama siz bizi kendinize benzetmek istiyorsunuz. Eğer bugün sorunlarımızı içselleştirmezseniz bizi kriminal hale getirirseniz bizim suçlara ortak olmuş olursunuz. Bizim size ihtiyacımız var. Bize destek olun. Geleceği birlikte yaşamak istiyoruz” dedi.

‘Bizler sizleri sadece eğlendirmek istemiyoruz’

Oryantal Sılay ise “Roman olduğumuz için okullarda sıkıntı yaşıyoruz. Bize susmayı değil de konuşmayı öğretin. Bizlerden sadece sokak çalgıcıları çıkmıyor. Doktorlar var, terziler var öğretmenler var. Bir çoğumuz kendi ismimizi saklıyoruz. Ben dans eğitmenliği yapıyorum. Kendimi onlara ifade etmeye sadece arkadaş olduktan sonra başlıyorum. Ben bir Roman’ım diye çok sonra söylüyorum. Bizde eğitim azlığı var. Okuyamıyoruz. Bizler sizleri sadece eğlendirmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Çingenelerin denetlenememesi egemenleri rahatsız ediyor’

Panelde son olarak söz alan Gazeteci Yazar Devecioğlu, ayrımcılık politikaları üzerine kısa bir sunum yaptı. Romanların en fazla ayrımcılığa uğrayan halklardan olduğunu belirten Devecioğlu, “Halklar arasında ayrımcılık en fazla acılar ve dezavantajlılık durumu kıyaslandığında oluyor. Bu da gizli ırkçılığa neden oluyor” dedi. Roman halkının, kadın ve erkek eşitliği açısından da dezavantajlı gruplar arasında yer olduğunu belirten Devecioğlu, “Kadınlar çok fazla ayrımcılığa uğruyor. Küçük yaşta evlendirmeler var. Çingenelerde egemenlerin hoşuna gitmeyen bedenin disipline edilmemişliği. Benim de kitabımı yazarken dikkat ettiğim buydu. Çingenelerin başka rahatsızlık yaratan durumları da yerleşik olmamaları. Çingenelerin ulusları tanımaması, kimselerin bilmedikleri yollardan geçmeleri ulus devletler kurulurken. Denetlenememesi iktidarları en çok rahatsız edenlerden biri. Ayrımcılık da bu politikaları meşrulaştırmak gibi” vurgusu yaptı.

Devecioğlu sözlerini, “Dünya halklarının Romanlardan öğrenecek çok şeyi var” diye sonlandırdı.

Panel, soru cevap bölümü ile sona erdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here