Anasayfa Haber Rus medyası Karlov suikastını böyle gördü

Rus medyası Karlov suikastını böyle gördü

Paylaş

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un dün suikast sonucu öldürülmesi Rus medyasında geniş yankı buldu

Rus medyası Karlov suikastını böyle gördü

Devlet kanalı Rossiya 24 (Rusya 24), suikastı “tam bir sırtından bıçaklama” olarak tanımladı.

Bir diğer devlet kanalı olan Perviy Kanal (Birinci Kanal), suikast için “soğukkanlı bir cinayet” yorumunu yaptı.

Rus enerji devi Gazprom’un sahibi olduğu NTV ise “Orta Doğu’dan Amerika’ya kadar dünya çapından başsağlığı ve kınama açıklamaları geldi” ifadelerini kullandı.

Kommersant gazetesi, “Saldırı Rusya-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesini ve Türk Dışişleri Bakanı’nın Moskova seyahatini engellemek için yapılmış olabilir” diye yazdı.
Gazeteye göre “Andrey Karlov’un öldürülmesi iki amaç güdüyor olabilir”:
“Bir yandan böylesi bir hareket, Suriye’deki çatışmada Sünni radikallerin baş düşmanı olan Beşar Esad’ı desteklediği için Moskova’yı cezalandırma amacı taşıyor olabilir. Diğer yandan, bu saldırının Türkiye’de gerçekleşmesi de bir tesadüf değil. Ankara ve Moskova arasındaki yakınlaşma, son dönemde Suriye’deki savaşın cephelerinde yaşanan değişimi belirlemişti.
“Ve Suriye ile Körfez ülkelerindeki Sünni radikaller (muhtemelen Türkiye’dekiler de) kesinlikle bu gelişmelerden hoşnutsuzdu.”

RBC gazetesi yorumcusu Andrei Sushentsov da yazısında bu görüşe yer vererek, “Bu yaşananlar Rusya ve Türkiye arasındaki kırılgan yakınlaşma sürecine zarar vermek isteyenlerin işidir” ifadelerini kullandı.

Karlov suikastı Rusya’daki sosyal medyanın da gündemindeydi. Suikast, Twitter’da sabaha kadar gündemin bir numaralı maddesi olarak yer aldı.
Bazı blog yazarları ise bu suikastı Rus diplomat Alexander Griboyedov’un 1829’da İran’ın başkenti Tahran’da öldürülmesine benzetti. Alexander Griboyedov, Tahran’daki elçilik binasında linç edilerek öldürülmüştü.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here