Anasayfa Haber Rusya’dan IŞİD-Türkiye Petrol Ticareti İddiası

Rusya’dan IŞİD-Türkiye Petrol Ticareti İddiası

Paylaş

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov, bugün bazı uydu görüntülerini basınla paylaştı ve görüntülerin, Suriye’deki İslam Devleti (İD/IŞİD) militanlarının finansal kaynaklarına dair kanıtlar içerdiğini iddia etti.

Antonov, “Suriye’den yasadışı şekilde satılan petrolün ana güzergahı Türkiye” dedi.

Bakan Yardımcısı Antonov, “IŞİD’i yenmek için yasadışı petrol ticareti kanallarının ve alt yapısının yok edilmesi gerektiğini” söyledi.

Rusya’dan yetkililer, Suriye’deki IŞİD militanlarının mali kaynakları ve petrol gelirlerine ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı’nın elindeki kanıtların, bakanlığın sitesinde de yayına sunulacağını açıkladı.

Sputnik’in haberine göre, bakanlığın açıklaması şöyle:

“IŞİD kontrolündeki bölgelerden Türkiye’ye yapılan petrol ticaretinin üç ana güzergahını belirledik. Suriye ve Irak’taki yasal sahiplerden çalınan bu petrollerin ana tüketicisi, Türkiye’dir.”

“Verilere göre bu yasa dışı ticarete Türkiye’nin üst düzey siyasi yönetim kadrosu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi karışmıştır. Erdoğan ve ailesinin, Suriye’de IŞİD’in elinde olan petrol yataklarından yapılan yasadışı petrol sevkiyatlarıyla doğrudan ilişkisi var.”

“Bölgede komşu ülkelerden petrol çalan Türk elitleri ve çetelerden oluşan ortak bir ekip çalışıyor. Binlerce tankerden endüstriyel nitelikte çok büyük boyutta petrol, boru hatlarıyla Türkiye’ye ulaştırılıyor.”

Reyhanlı sınır kapısından TIR’ların durdurulmadan geçtiği ileri sürüldü.

“IŞİD’in kontrolündeki bölgelerden Türkiye’ye sokulan petrolün bir bölümü iç pazara sunuluyor. Petrolün bir bölümü de gemilere yüklenip işlenmek üzere Türkiye sınırları dışına çıkarılıyor.”

 

“Son iki aydır devam eden Rusya’nın hava operasyonunda IŞİD’e ait 32 petrol üretim tesisi ve 11 petrol rafinerisi yok edildi.”

“Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye’deki operasyonları sonucu teröristlerin yasa dışı petrol ticaretinden elde ettiği günlük gelir 3 milyon dolardan 1.5 milyon dolara indi.”

“16 bin 260 petrol tankeri”

“Kasım ayında Türkiye sınırı yakınlarında 16 bin 260 adet petrol tankeri görüldü. Tank sürücülerinden bazıları yüzlerini hırsız gibi maskelerle kapatıyordu. Uzaydan çekilen görüntüler, tankların sınırı geçtikten sonra Türkiye’de ilerlemeye devam ettiğini gösterdi.”

“Bazı durumlarda da IŞİD tankerleri Suriye’nin Türkiye sınırını geçip limanlara gidiyor, petrol buradan işlenmek üzere gemilerle üçüncü ülkelere gidiyor.”

“Sadece son bir haftada Türkiye topraklarından IŞİD ve El Nusra saflarına 2 bin militan, 120 tonun üzerinde askeri mühimmat ve yaklaşık 250 adet motorlu araç akışı oldu. Güvenilir istihbarat raporlarımıza göre, Türkiye uzun zamandır ve düzenli biçimde bu tür faaliyetler yürütüyor.”

“Bölgeyi gazetecilere açsınlar”

Suriye’den Türkiye’ye yasadışı petrol ticaretinde kullanılan üç ana rota tespit ettiklerini belirten Rusya Genelkurmay yetkilisi Sergey Rudskoy, bunlardan birinin Deyr ez Zor’dan Batman’a, ikincisinin Tel Afar’dan Cizre’ye, üçüncüsünün de Rakka’nın güneyindeki bir petrol yatağından Osmaniye’ye gittiğini açıkladı.

“Ana petrol sevkiyat rotalarından biri Türkiye sınırı yakınında. Petrol sevkiyat rotası Suriye’nin doğusundan başlayıp Türkiye’ye gidiyor ve Batman’daki bir rafineride sona eriyor.”

“Eğer bu kanıtların gerçek olmadığını düşünüyorlarsa, bizim bugün gösterdiğimiz yasadışı petrol ticaretinin gerçekleştiği bölgeleri gazetecilere açsınlar.” (AS)

* Fotoğraflar: Rusya Savunma Bakanlığı, Sputnik, RT.

Bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here