Saat 18.00’de Galatasaray Meydanı’nda

Paylaş

Cizre’deki iki ayrı binanın bodrum katında yaşanan vahşete karşı İstanbul’da HDP, HDK ve KJA’nın öncülüğünde saat 18.00’de Galatasaray Meydanı’nda kitlesel açıklama yapılacak. HDP, herkesi katliama karşı ses vermeye çağırdı.

Cizre’de iki ayrı binanın bodrum katına eşzamanlı olarak devlet güçlerince düzenlenen saldırıda aralarında yaralıların da bulunduğu çok sayıda kişinin infaz edilmesinin ardından, Kürdistan ve Avrupa’nın yanı sıra Türkiye illerinden de tepkiler yağdı. İstanbul’da HDP, HDK ve KJA’nın öncülüğünde, Cizre’de yaşanan katliamı, Galatasaray Meydanı’nda yapacağı kitlesel basın açıklamasıyla protesto edecek. HDP İstanbul İl Örgütü yaptığı açıklamada, Cizre’ de aylardır devam eden saldırı ve kuşatmanın vahşet boyutlarına vardığı belirtilerek, “Kuralsız, gayri insani ve gayri ahlaki boyutlarda dayatılan bu savaş çocuk, yaşlı, kadın ayrımı yapılmaksızın adeta toplu katliam boyutuna vardırılmıştır. En son Cizre’ de bir bodrum katında onlarca yaralıya günlerdir ulaşılmasına engel olunarak yaşamlarını yitirmelerine neden olmuşlardır. Aynı şekilde başka bir binada yapılan top atışları sebebi ile çıkan yangında onlarca insanın yanarak can vermelerine göz yumulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, AKP hükümetinin Kürt halkına bu biçimi ile dayattığı, tam bir vahşet olduğu ifade edilerek, “Tüm halkımızın bu vahşete seyirci kalmaması gerektiğini belirtiyor ve Cizre’deki abluka devam ettiği sürece bulunduğumuz her zeminde demokratik tepki ve eylemliliklerimizi süreklileştireceğiz” denildi. Açıklamada, herkes, saat 18.00’de Galatasaray Meydanı’na katliama karşı ses çıkarmaya çağrıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here