Anasayfa Haber Sabıka kaydını almaya giden çocuk ‘suikastten’ tutuklandı

Sabıka kaydını almaya giden çocuk ‘suikastten’ tutuklandı

Paylaş

İstanbul’da, 17 yaşındaki epilepsi hastası E.A. sabıka kaydı için gittiği adliyede gözaltına alınıp, hakkında “Savcıya suikast düzenleyeceği” yönünde yapılan bir ihbar doğrultusunda herhangi bir somut delil olmamasına rağmen tutulandı.

İstanbul’da, 17 yaşındaki epilepsi hastası E.A.’nın başına gelenler yargının, söz konusu Kürt çocuklar olunca skandal kararlara imza atabildiğinin kanıtı. 15 Mayıs günü Küçükçekmece Adliyesi’ne arkadaşı ile birlikte gelerek sabıka kaydı alan E.A. adliyeden çıktıktan sonra Sefaköy’de onlarca polisin üzerine çullanmasıyla gözaltına alındı. Hiçbir şeyden haberi olmadan gözaltına alınarak Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edilen E.A. çocuk suçlarına bakan savcıya çıktığında Yarımburgaz Mahallesi’nde ikamet eden bir Cumhuriyet Savcısı’na eylem hazırlığında olduğu yönündeki bir ihbar üzerine gözaltına alındığını öğrendi. İhbarda geçen “Yarımburgaz’ın” yerini dahi bilmeyen E.A., savcılıkta verdiği ifadesinde iddia edilen ihbarla bir bağlantısının olmadığını, Küçükçekmece Adliyesi’ne arkadaşı ile birlikte sabıka kaydı almak için geldiğini söyledi ve savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Aynı saatlerde E.A.’nın evinde de arama yapan polis, aileye ait bilgisayar hard diskine el koydu.

Tek delil ihbar!

E.A.’nın başına gelenler bununla sınırlı kalmadı. E.A. serbest bırakıldığı günün akşamı bu kez de Küçükçekmece Savcılığı’nın talimatıyla ifadeye çağırıldı. İfadeye giden E.A., ifadesi dahi alınmadan tutuklama talebiyle Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakkında yalnızca kimden geldiği belli olmayan bir ihbar olan E.A., verdiği ifadesinde, “Daha önce örgüt üyeliğinden yargılandım. Henüz sonuçlanmadı ama o zaman da tutuklu kaldım. Yarımburgaz’ın yerini dahi bilmem oraya gitmişliğim de yok. Böyle bir eylemi gerçekleştirmem söz konusu olamaz” ifadesini verdi. E.A., ihbarın kim tarafından yapıldığı ve içeriği tutuklama gerekçesinde de belirtilmeyen ve ihbardan başka da “delil” olmamasına rağmen “kuvvetli suç şüphesine dair somut delillerin var olduğu” belirtilerek, tutuklanıp Maltepe Çocuk Cezaevi’ne konuldu.

‘Örgüt üyeliği’ ile yargılanmak tutuklanma gerekçesi

Soruşturma dosyasında kısıtlama kararı çıkartılırken, E.A.’nın avukatı Baran Doğan’ın tutukluğa yaptığı itiraz ise “kuvvetli suç şüphesi” gerekçesiyle reddedildi. Avukat Doğan’ın müvekkiline yönetilen suçlama hakkında bilgi alabilmesi bir yana, dosyada kısıtlama kararı dışında ulaşabilmesi gereken üst ve ev aramasında tutulan tutanaklar gibi evraklara dahi ulaşması engellendi. Doğan, müvekkilinin tutukluğuna dair yaptığı itirazlara verilen cevaplarda, tutuklama maddesinin dahi yazmadığını, sadece bir ihbar tutanağından bahsedildiğini; fakat bu ihbar tutanağı ile ilgili detaya ise kısıtlama kararı sebebiyle ulaşamadıklarını söyledi. Türkiye’de soruşturmalarla kamuoyunda bir algı yaratıp hukuksuzlukları meşrulaştırmak için bir isim verildiğini belirten Doğan, müvekkilinin tutuklandığı soruşturmada da “Savıcıya suikast iddiası” denilerek, hukuksuzlukların meşrulaştırılmaya çalışıldığını dile getirdi. Baran, müvekkilinin tutuklanması için olay günü Küçükçekmece Savcılığı’na gitmiş olmasının ve daha önce de “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanmış olmasının yargı tarafından yeterli görüldüğünü belirterek, epilepsi hastası müvekkilinin soruşturmasındaki hukuksuzlukları AYM’ye taşıyacağını sözlerine ekledi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here